Wyszukaj termin związany z rolnictwem


Mleko ryżowe

Dodano: 2011-02-24

Mleko ryżowe - napój na bazie zboża, przeważnie robione z brązowego ryżu, w przepisach domowych słodzone cukrem lub syropem z agawy, w nowoczesnych, oraz tradycyjnych (np.japońskich), komercjalnych wersjach bez dodatku cukru[1][2].


W porównaniu z mlekiem krowim, zawiera więcej węglowodanów, ale nie zawiera znaczących ilości wapnia i białka, a cholesterolu oraz laktozy - w ogóle. Komercyjne marki mleka ryżowego często są jednak wzbogacane w witaminy i sole mineralne, włącznie z wapniem, witaminę B12, witaminę B3, i żelazo[3].


Komercyjne marki mleka ryżowego są dostępne w aromatach waniliowym i czekoladowym[4], jak i oczywiście w oryginalnej niearomatyzowanej formie i mogą być używane w wielu przepisach jako alternatywa dla tradycyjnego, krowiego mleka, będąc dla organizmu lżejszym obciążeniami niż mleko krowie.


Mleko ryżowe jest hypoalergiczne, i nadaje się nawet do podkarmiania niemowląt, oczywiście dopiero po kompletnym skończeniu karmienia mlekiem matki (czyli w wieku co najmniej 12-u miesięcy). Uwaga: Karmienie niemowląt mlekiem ryżowym (albo jakimkolwiek innym, krowim, czy sojowym, czy kozim) zamiast mleka matki, albo mleka dla niemowląt w proszku, prowadzi do śmierci dziecka.


Innymi popularnymi substytutami mleka krowiego są: mleko sojowe otrzymywane z ziaren soi, a także mleko owsiane z owsa[5].

Przypisy

  1. ↑ Mleko ryżowe Lima - Składniki (po angielsku)

  2. ↑ Mleko ryżowe Natumi - Składniki

  3. ↑ Mleko ryżowe Natumi z wapniem

  4. ↑ Mleka ryżowe Lima, lista rodzajów (po angielsku)

  5. ↑ Mleko owsiane Natumi - Składniki


Źródło Wikipedia


Tagi powiązane z tym hasłem:
mleko, ryż, encyklopedia rolnicza