Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Gospodarz w polu w sadzie zbiera jabłka

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Znajdujemy się w przededniu zbiorów w sadach, dlatego dzisiejszy odcinek poświęcimy jest...

Znajdujemy się w przededniu zbiorów w sadach, dlatego dzisiejszy odcinek poświęcimy jest jakości owoców oraz zabiegom jakie należy wykonać aby tę jakość utrzymać jak najdłużej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portaluWłaściciel sadu nie tylko prowadzi uprawy, ale także sklep „Kurka”, który dysponuje dużym asortymentem i wyborem nawozów dolistnych oraz środków ochrony roślin. Mogą się w nim zaopatrywać okoliczni rolnicy czy sadownicy.
 
- Tak. Współpracę rozpoczęliśmy na początku 2017 roku. Pierwszy sezon zawsze jest takim okresem rozruchowym, ale już dzisiaj sadownicy i rolnicy z pobliskich gospodarstw wiedzą, że tanio i mądrze mogą kupić środki u nas w „Kurce” - mówi Bartosz Rogowski.
 
Ważna jest także jakość owoców, na którą maja bezpośrednio wpływ wybór odpowiedniej odmiany i wykonywane zabiegi agrotechniczne. Warto podkreślić, że niektórzy sadownicy zbyt długo czekają z odpowiednim nawożeniem czy też użyciem dolistnych nawozów.
 
- Na jakość owoców mają wpływ oczywiście makroskładniki. W początkowej fazie wzrostu owoców jest to azot i potas, które pobudzają komórki do podziałów i wpływają na ich przyrost, czyli budują wielkość owoców. W dalszej części to oczywiście wapń, który jest składnikiem ścian komórkowych zapewniającym owocom odpowiednią jędrność. I wreszcie fosfor czyli ten z pierwiastków który zawstydza owoce. Zaangażowany jest, m.in w produkcję cukrów i ich antocyjanowych pochodnych przez co owoce znacznie lepiej wybarwiają się. Należy również pamiętać o mikroskładnikach takich jak Magnez. Jest on centralną jednostką wchodzącą w skład budowy cząstek chlorofilu napędzającego fotosyntezę – tłumaczy Pan Wojciech Kukuła.
 
Innymi czynnikami są również maksymalne ograniczenie dostępu do chorób o podłoży fizjologicznym i infekcyjnym, niedobór wapnia. Warto podkreślić, że w celu ochrony owocu przed grzybem jest zastosowanie odpowiednich środków biologicznych oraz chemicznych.
 
Aby każdy producent mógł zagwarantować dobrą jakość swoich owoców, należy zastosować regulatory wzrostu czynnie wpływające na ograniczenie produkcji etylenu oraz opóźniających starzenie się owocu.
 
- Prawidłowymi warunkami do aplikacji jest oczywiście odpowiednia jakość owoców. Owoce powinny być zebrane w odpowiednim terminie, zdrowe, bez oznak chorób i nieuszkodzone mechanicznie. Nie oszukujmy się, jeśli w komorze zamkniemy słabej jakości towar nie wyjmiemy z niej nic lepszego, to tak nie działa – wyjaśnia Pan Emil Szulc.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl