| Autor: redakcja1

Dalszy spadek cen cukru

Na początku maja bieżącego roku w dalszym ciągu obniżeniu ulegały ceny cukru, które osiągnęły poziom najniższy od 18 miesięcy.

Dalszy spadek cen cukru
Tona surowego cukru w Nowym Jorku kosztowała 449,2 dolara, czyli o 15 procent mniej niż w miesiącu poprzednim oraz o 3 procent wobec zeszłego roku.
Z kolei za biały cukier w Londynie można było otrzymać 556,9 dolara za tonę. W porównaniu z miesiącem poprzedzającym to 11 procentowa obniżka oraz 6 procentowy spadek w odniesieniu do minionego roku.
Na taki stan rzeczy niemały wpływ mają informacje dotyczące nie tylko o dodatkowym kontyngencie cukru z Indii w ilości miliona ton, ale także nieciekawej sytuacji gospodarczej w Europie oraz spadku zainteresowania zakupem tego surowca. Niemniej jednak w niedalekim czasie powinien zwiększyć się popyt na ten surowiec wśród krajów azjatyckich, które przede wszystkim sprowadzają cukier.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!