| Autor: redakcja1

Burakom cukrowym zagraża śmietka ćwiklanka

Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o walce ze śmietką ćwklanką oraz dobór właściwej metody należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się szkodnika.

Burakom cukrowym zagraża śmietka ćwiklanka

Śmietka ćwiklanka
 

W ostatniej dekadzie maja i na początku czerwca przeprowadza się pierwszy zabieg ochronny przeciw temu szkodnikowi, gdyż w tym okresie następuje wylęg larw śmietki ćwiklanki I pokolenia.
 
Następne zabiegi przeprowadza się w miarę rosnącej liczebności szkodnika z uwzględnieniem progu szkodliwości, przy czym termin zwalczania II pokolenia przypada w lipcu.
 
Jeżeli zatem na uprawach buraków cukrowych występuje 7 jaj na jednej roślinie w fazie 2 liści, 14 jaj na jednej roślinie w fazie 4 liści, a także 2 larw znajdujących się na jednym liściu czy też gdy nastąpi uszkodzenie 20% powierzchni asymilacyjnej liści to należy dokonać zabiegu zwalczającego za pomocą insektycydów.

Jednakże zalecane jest przeprowadzenie oprysków dopiero wtedy gdy metody biologiczne, agrotechniczne i hodowlane zawiodą.

Pierwsze plantacje zaatakowane przez ten patogen w tym roku znajdują się w województwie wielkopolskim, dolnośląskim, a także w podkarpackim.


Tagi:
źródło: