| Autor: redakcja1

Irlandia straci status kraju o znikomym zagrożeniu chorobą szalonych krów?

Irlandzkie ministerstwo rolnictwa poinformowało o prawdopodobnym wykryciu przypadku tzw. choroby szalonych krów (BSE) u pięcioletniej krowy na farmie mlecznej w hrabstwie Louth – podaje FAMMU/FAPA.

Irlandia straci status kraju o znikomym zagrożeniu chorobą szalonych krów?

BSE w Irlandii

Następne testy mają potwierdzić obecność choroby, którą wykryto u bydła po raz ostatni na wyspie w 2013 r. Trzeba zauważyć, że ponowne wykrycie BSE na „zielonej wyspie” może spowodować utratę przez Irlandię statusu kraju o nieznacznym zagrożeniu występowania tej choroby. Wspomniany status, przyznawany przez Światową Organizację ds. Zdrowia Zwierząt (OIE), Irlandczycy otrzymali jedynie niecały miesiąc wcześniej, w dniu 27 maja br., przy czym oprócz Irlandii uzyskała go wtedy również Francja, Liechtenstein, Szwajcaria, Cypr i Czechy. W tym przypadku Irlandia powróci do statusu kontrolowanego ryzyka zagrożenia BSE, czyli statusu, który posiada także Polska.

 

Zgodnie z przepisami OIE kraj, w którym wystąpiły przypadki rodzime BSE, może ubiegać się o nadanie statusu o znikomym ryzyku zagrożenia wystąpienia BSE w momencie, gdy od daty urodzenia zwierzęcia rodzimego, u którego stwierdzono BSE, upłynęło 11 lat. Jeżeli BSE zostanie potwierdzone, Irlandia będzie mogła starać się o nadanie tego statusu ponownie za sześć lat. Irlandczycy mają nadzieję, że jeśli potwierdzi się obecność BSE, będzie to nietypowy przypadek, a nie „klasyczny”. Takie przypadki BSE pojawiają się u zwierząt spontanicznie, podczas gdy te tradycyjne mają związek z karmieniem bydła skażoną paszą.

 

Nietypowy przypadek BSE, zgodnie z podejściem OIE może mieć minimalny wpływ na oficjalny status kraju, dotyczący zagrożenia chorobą szalonych krów. Irlandczycy są przekonani, że wykrycie takiego przypadku uwypukla efektywność funkcjonowania systemu chroniącego przed BSE, co powinno uspokajać podejście partnerów handlowych, sprowadzających wołowinę z Wyspy. W ostatnim czasie Irlandia uzyskała dostęp w eksporcie wołowiny do rynku amerykańskiego oraz chińskiego, mając nadzieję na dalszy wzrost możliwości eksportowych. Teraz Irlandczycy oczekują reakcji Chin oraz innych krajów trzecich na pojawienie się BSE.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!