Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Irlandia straci status kraju o znikomym zagrożeniu chorobą szalonych krów?

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Irlandzkie ministerstwo rolnictwa poinformowało o prawdopodobnym wykryciu przypadku tzw. choroby...

Irlandzkie ministerstwo rolnictwa poinformowało o prawdopodobnym wykryciu przypadku tzw. choroby szalonych krów (BSE) u pięcioletniej krowy na farmie mlecznej w hrabstwie Louth – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


BSE w Irlandii

Następne testy mają potwierdzić obecność choroby, którą wykryto u bydła po raz ostatni na wyspie w 2013 r. Trzeba zauważyć, że ponowne wykrycie BSE na „zielonej wyspie” może spowodować utratę przez Irlandię statusu kraju o nieznacznym zagrożeniu występowania tej choroby. Wspomniany status, przyznawany przez Światową Organizację ds. Zdrowia Zwierząt (OIE), Irlandczycy otrzymali jedynie niecały miesiąc wcześniej, w dniu 27 maja br., przy czym oprócz Irlandii uzyskała go wtedy również Francja, Liechtenstein, Szwajcaria, Cypr i Czechy. W tym przypadku Irlandia powróci do statusu kontrolowanego ryzyka zagrożenia BSE, czyli statusu, który posiada także Polska.

 

Zgodnie z przepisami OIE kraj, w którym wystąpiły przypadki rodzime BSE, może ubiegać się o nadanie statusu o znikomym ryzyku zagrożenia wystąpienia BSE w momencie, gdy od daty urodzenia zwierzęcia rodzimego, u którego stwierdzono BSE, upłynęło 11 lat. Jeżeli BSE zostanie potwierdzone, Irlandia będzie mogła starać się o nadanie tego statusu ponownie za sześć lat. Irlandczycy mają nadzieję, że jeśli potwierdzi się obecność BSE, będzie to nietypowy przypadek, a nie „klasyczny”. Takie przypadki BSE pojawiają się u zwierząt spontanicznie, podczas gdy te tradycyjne mają związek z karmieniem bydła skażoną paszą.

 

Nietypowy przypadek BSE, zgodnie z podejściem OIE może mieć minimalny wpływ na oficjalny status kraju, dotyczący zagrożenia chorobą szalonych krów. Irlandczycy są przekonani, że wykrycie takiego przypadku uwypukla efektywność funkcjonowania systemu chroniącego przed BSE, co powinno uspokajać podejście partnerów handlowych, sprowadzających wołowinę z Wyspy. W ostatnim czasie Irlandia uzyskała dostęp w eksporcie wołowiny do rynku amerykańskiego oraz chińskiego, mając nadzieję na dalszy wzrost możliwości eksportowych. Teraz Irlandczycy oczekują reakcji Chin oraz innych krajów trzecich na pojawienie się BSE.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Wsparcie z PROW a wymogi bioasekuracji
 • Wsparcie z PROW a wymogi bioasekuracji

  Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w związku z informacjami wpływającymi z wojewódzkich izb rolniczych od rolników, którzy złożyli zaakceptowane przez ARiMR wnioski (w ramach wsparcia rozwoju...
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż

  W ramach PROW 2014-2020 znajduje się m.in. działanie „Rolnictwo ekologiczne", którego celem jest wspieranie dobrowolnych zobowiązań rolników, którzy podejmują się utrzymać lub przejść na...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl