| Autor: redakcja

Kwietniowa wycena buhajów i nowy katalog firmy Intergen

Aktualnym Nr 1 wśród HF-ów odmiany czarno-białej, według RZG jest znany z poprzednich wycen buhaj Medon. Listę buhajów odmiany czerwono-białej otwiera natomiast Step Red. Pomimo tak dużych zmian w szacowaniu, swoje wartości potwierdziły buhaje wyceniane genomowo: Topmodel, Gywer RDC, Soundbar, Garido czy Freemax.

Kwietniowa wycena buhajów i nowy katalog firmy Intergen
Jak informuje Intergen Polska jest już dostępny nowy katalog oparty o wartości hodowlane. Pomimo sytuacji wywołanej koronawirusem, firma Intergen regularnie realizuje wszystkie dostawy, przestrzegając przy tym obowiązujących w czasie pandemii zasad.

Pobierz Katalog buhajów 2020.04 Intergen Polska
 
Razem z aktualnym terminem publikacji oceny wartości hodowlanej weszły w życie zmiany dotyczące zakresu wykorzystywanych informacji. Do wyceny brane są pod uwagę tylko te osobniki, u których jednoznacznie określone jest pochodzenie ze strony ojca, matki i dziadka ze strony matczynej.
 
Ponadto do szacowania wchodzą wartości dotyczące cech wydajnościowych od 01.01.2000r. (przedtem był to 01.01.1990r.). Działania te prowadzą do znaczącej poprawy dokładności wyceny.
 
Jednocześnie przesunięta została baza, od której liczone są wartości wyceny – obecnie stanowią ją krowy urodzone między 2014 a 2016 rokiem ( dotychczas 2013-2015). Zmiany te oczywiście nie pozostały obojętne dla prezentacji wartości hodowlanej buhajów. W sposób szczególny dotknęło to danych wydajności mlecznej i cech związanych z rozrodem. U młodych buhajów wycenionych na córkach, wartości te pozostały na prawie niezmienionym w stosunku do grudniowej wyceny poziomie, podczas gdy u starszych indeksy wyraźnie spadły.
 
Podobnie dla buhajów wycenionych genomowo, wartości RZM (indeksu cech mlecznych) korekta indeksów obejmuje średnio:  -3,5 punktu. Za zmianą w wysokości RZM - będącą skutkiem wyższej jego wagi w ogólnym indeksie RZG  podążają też średnie wartości ogólnego indeksu hodowlanego (RZG).
 
W aktualnej ofercie znajdują się także dwa najwyżej wycenione buhaje rasy Simental: Zeiger i Hashtag. W ofercie znajduje się również znany z poprzednich wycen Jintonic. Jest to obecnie najwyżej wyceniony na córkach przedstawiciel rasy Montbeliarde (ISU=156).
Intergen Polska zachęca do skorzystania z dostępnych na rynku komputerowych programów doboru buhajów. Intergen Polska przez swoich doradców hodowlanych Intergen jest także gotowa pomóc w wyborze odpowiednich rozpłodników dla stada.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!