| Autor: redakcja1

Ceny skupu mleka nieco spadły. Najwyższe stawki na Podlasiu, najniższe w Małopolsce

Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego cena mleka w skupie w styczniu 2017 roku wynosiła w Polsce 1,32 PLN za litr. Jest to 3% spadek w stosunku do wartości z grudnia 2016 r., kiedy było to 1,36 PLN, ale to nadal zdecydowanie więcej niż rok temu.

Ceny skupu mleka nieco spadły. Najwyższe stawki na Podlasiu, najniższe w Małopolsce

Ceny mleka

Jak wskazują analitycy FAMMU/FAPA, w ubiegłym miesiącu najdrożej za surowiec płacono w województwie podlaskim, gdzie stawki osiągnęły wynik 1,37 PLN za litr. O 0,01 PLN mniej za litr mleka otrzymywali producenci z województwa warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego oraz dolnośląskiego.
 
Mleczarnie w województwach pomorskim i opolskim płaciły przeciętnie 1,34 PLN/l, a w województwie śląskim, mazowieckim i wielkopolskim odpowiednio 1,33 PLN/l, 1,32 PLN/l oraz 1,31 PLN/l. Poniżej 1,30 PLN/l za sprzedany surowiec otrzymali producenci mleka z województwa kujawsko-pomorskiego i świętokrzyskiego - 1,27 PLN/l, podkarpackiego - 1,24 PLN/l oraz małopolskiego - 1,20 PLN/l.
 
Ceny mleka w całej Polsce w trakcie roku zwiększyły się aż o 0,2 PLN/l. Wpłynęły na to duży popyt i wysokie ceny na artykułów mleczarskich, które w dalszym ciągu utrzymują się na wysokich poziomach.
 
W styczniu 2017 r. w Unii Europejskiej średnio producenci mleka otrzymywali 33,05 EUR za 100 kg, tj. w przeliczeniu 1,43 PLN za kilogram. Jest to identyczna stawka jak w grudniu 2016 r. Jest to więc pewna stabilizacja, po trwających od pięciu miesięcy wzrostach.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!