| Autor: mikolaj

ARiMR: Warunki wsparcia na zakup ziemi w 2014 r.

W 2014 roku w Polsce zmieniły się zasady zakupu użytków rolnych, które zostały teraz dostosowane do warunków obowiązujących w innych krajach UE. Zmiany dotyczą współfinansowania z budżetu krajowego kosztów zakupu ziemi. Do tej pory, przez siedem ostatnich lat, nasi gospodarze mogli korzystać z większej pomocy państwa przy zakupie gruntów.

ARiMR: Warunki wsparcia na zakup ziemi w 2014 r.

Teraz rolnicy mają dwie możliwości  pozyskania wsparcia z budżetu państwa na  zakup ziemi.

Po pierwsze gospodarze mogą na ten cel wykorzystać część preferencyjnego kredytu otrzymanego na zrealizowanie inwestycji w gospodarstwie.  Przy czym można tak zrobić, gdy korzysta się z jednej z linii kredytowych (oferowanych przez banki współpracujące z ARiMR) oznaczonych następującymi symbolami:

  • symbol nIP - inwestycje w gospodarstwach rolnych, działach specjalnych produkcji rolnej i przetwórstwie produktów rolnych oraz na zakup akcji i udziałów;
  • symbol nMR - utworzenie lub urządzenie gospodarstw rolnych przez osoby, które nie ukończyły 40 roku życia;
  • symbol nBR15 - realizacje inwestycji w ramach "Branżowego programu mleczarskiego";
  • symbol CSK - realizacje inwestycji w gospodarstwach rolnych z częściową spłatą kapitału.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami koszt zakupu ziemi nie może przekroczyć 10% wszystkich kosztów inwestycji finansowanych z wykorzystaniem środków z wymienionych wyżej preferencyjnych linii kredytowych dla rolników. Preferencyjność tych kredytów polega na tym, że w ich spłacie pomaga Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W przypadku wymienionych powyżej linii kredytowych, poza linią CSK, ARiMR spłaca za rolnika część należnego bankowi oprocentowania, a i wysokość oprocentowania takiego kredytu jest niższa od oprocentowania kredytów komercyjnych. W przypadku linii CSK, ARiMR spłaca za rolnika część kapitału zaciągniętego kredytu.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!