| Autor: redakcja1

Będzie wsparcie dla sektora mleczarskiego

W celu złagodzenia skutków wprowadzonego przez Rosję embarga na produkty rolno-spożywcze z UE w dniu 28.08.2014 r. Komisja Europejska zapowiedziała wprowadzenie wsparcia dla unijnych producentów masła, odtłuszczonego mleka w proszku i niektórych rodzajów serów – podaje FAMMU/FAPA.

Będzie wsparcie dla sektora mleczarskiego
Wartość planowanego wsparcia nie jest jeszcze znana. Jak wynika z nieoficjalnych szacunków pomoc może osiągnąć od 10 mln EUR do 20 mln EUR. Unijne fundusze przeznaczone będą na pokrycie kosztów prywatnego przechowywania masła i odtłuszczonego mleka w proszku przez czas od trzech do siedmiu miesięcy.
 
Poza tym Komisja potwierdziła, że okres interwencji publicznej dla masła i odtłuszczonego mleka w proszku zostanie wydłużony do końca roku. W związku z wysokim udziałem niektórych rodzajów sera w łącznej wartości unijnej wysyłki do Rosji, gdzie eksport sera był wart prawie 1 mld euro w 2013 r. i obejmował blisko 33% wywozu ogółu serów ze Wspólnoty, Komisja chciałaby rozszerzyć zakres dopłat także na sery.
 
Na dzień dzisiejszy obowiązujące przepisy w ramach WPR przewidują dopłaty do prywatnego przechowywania tylko w odniesieniu do masła, OMP i serów cieszących się statusem chronionej nazwy pochodzenia (ChNP) i chronionego oznaczenia geograficzne (ChOG). Objęcie dopłatami wszystkich licznych rodzajów sera dostarczanych do Rosji będzie wymagało wdrożenia nadzwyczajnych środków.
 
Unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Dacian Ciolos zauważa, że sygnały cenowe na europejskim rynku mleczarski pokazują, że rosyjskie embargo zaczyna uderzać w ten sektor. Jego zdaniem niektóre państwa członkowskie tracą przychody z eksportu i muszą znaleźć nowych odbiorców. Komisarz oświadczył również, że w razie potrzeby wprowadzone zostaną dalsze środki.
 
Ponadto D. Ciolos zapowiedział, że zaprezentuje państwom członkowskim i Parlamentowi Europejskiemu pierwszą pełną analizę wpływu rosyjskiego zakazu eksportu na wszystkie najważniejsze obszary europejskiego sektora rolno-spożywczego w krótkim i średnim okresie, wraz z omówieniem możliwych opcji. Komisarz zapewniał producentów w UE, że tam, gdzie wystąpi poważne ryzyko destabilizacji rynku, w dalszym ciągu będą stosowane nowe rozwiązania dostępne w ramach WPR, które pozwalają na działanie z wyprzedzeniem i stabilizację rynku.
 
Jak wynika z komunikatu polskiego Ministerstwa Rolnictwa, Polska ocenia inicjatywę Komisji Europejskiej jako ważną. Jednakże wpływ rosyjskiego embarga wydaje się mieć na tyle poważne, a zarazem długotrwałe konsekwencje dla unijnego, w tym polskiego rolnictwa, że dopłaty do prywatnego przechowywania, jako mechanizmu czasowego wycofania z rynku, mogą okazać się niewystarczające. Ponadto unijne ceny interwencyjne zakupu masła i odtłuszczonego mleka w proszku, jak wielokrotnie zauważała Polska, ustawione są na tak niskim poziomie, że sprzedaż w ramach tego mechanizmu, nawet w obliczu wprowadzonego przez Rosję embarga, dotychczas nie jest realizowana.
 
Dlatego też Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej z wnioskiem o podjęcie dodatkowych działań mających na celu wsparcie rynku mleka, w tym zrekompensowania strat dla producentów surowca mlecznego, m.in. poprzez zniesienie kar za nadprodukcję mleka w roku kwotowym 2013/2014, czy też odstąpienia od pobierania tych kar za rok kwotowy 2014/2015.


Tagi:
źródło: