| Autor: mikolaj

D. Ciolos: Możliwe wsparcie dla rolników

- Jestem przekonany, że sektor rolny jest w stanie szybko przestawić się na nowe rynki zbytu i wykorzystać nowe możliwości – mówi unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Cioloș i przypomina, że w ramach Wspólnej Polityki Rolnej dostępna jest również rezerwa kryzysowa. Deklaracja Daciana Cioloșa ma związek z rosyjskim embargiem na produkty rolne pochodzące z Unii Europejskiej. Jego oświadczenie dostępne poniżej.

D. Ciolos: Możliwe wsparcie dla rolników

- Rozumiem obawy wyrażane przez przedstawicieli unijnego sektora rolnego. Chciałbym podkreślić, że Wspólna Polityka Rolna dysponuje nowoczesnymi narzędziami, aby w razie konieczności sprostać takim wyzwaniom, m.in. już dostępną rezerwą kryzysową. Jestem przekonany, że nasz prężny sektor rolny jest w stanie szybko przestawić się na nowe rynki zbytu i wykorzystać nowe możliwości.  Aby ta zmiana przebiegła sprawnie, niezbędne będzie wsparcie, co wymaga wspólnej reakcji UE.

Rozmawiałem już z europejskimi ministrami rolnictwa, a w szczególności z ministrem rolnictwa Włoch, który to kraj aktualnie sprawuje prezydencję w Radzie. Obecnie najważniejsze jest, abyśmy reagowali w sposób proporcjonalny i szybki, w miarę potrzeb. 


Jak zawsze w tego typu sytuacjach, nakazałem podległym mi służbom powołanie grupy zadaniowej, która przeanalizuje potencjalne skutki embarga dla poszczególnych sektorów i oceni, w jaki sposób możemy skutecznie pomóc i gdzie to wsparcie jest potrzebne. Ponadto, Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa KE zorganizuje w najbliższy czwartek spotkanie ekspertów wysokiego szczebla ds. rolnictwa ze wszystkich państw członkowskich - informuje Dacian Ciolos.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!