| Autor: mikolaj

Dopłaty bezpośrednie. Już 600 tys. złożonych wniosków

W bieżącym roku wnioski o dopłaty bezpośrednie można składać do 15 czerwca. Do 7 maja 2015 r. rolnicy złożyli w ARiMR 600 tys. wniosków o przyznanie płatności obszarowych. W bieżącym roku na dopłaty bezpośrednie zaplanowano 3,5 mld euro i podobnie jak w latach ubiegłych należy się spodziewać, iż ubiegać się o nie będzie ok. 1 mln 350 tys. polskich rolników.

Dopłaty bezpośrednie. Już 600 tys. złożonych wniosków

Dopłaty bezpośrednie

W ostatnich latach większość rolników składała swoje wnioski w ciągu ostatnich dwóch tygodni podstawowego terminu naboru. Nie warto jednal czekać tak długo, ponieważ szybciej złożony wniosek to szybsza wypłata dopłat.

Kto się spóźni i nie zdąży złożyć wniosku do 15 czerwca będzie mógł to jeszcze zrobić do 10 lipca, ale wówczas należne dopłaty będą obniżane o 1% za każdy roboczy dzień zwłoki.


Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać za pośrednictwem Internetu, poczty, a także osobiście w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać również za pośrednictwem poczty wysyłając je listem poleconym.

Dowiedz się więcej o dopłatach i dotacjach


Od 2015 r. nastąpiły zmiany w zasadach płatności bezpośrednich. Wprowadzona została m.in. tzw. płatność na zazielenienie. Przysługuje on zasadniczo wszystkim rolnikom. Warto jednak zwrócić uwagę, że aby ją otrzymać rolnicy, którzy posiadają grunt orne o powierzchni ponad 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha powinni zachować obszary proekologiczne. Gospodarstwa ekologiczne automatycznie otrzymają płatności za zazielenienie. Wysokość płatności za zazielenienie wraz z jednolitą płatnością obszarową wyniesie ok. 180 euro/ha i może być przyznana rolnikom do gruntów, które są w ich posiadaniu 31 maja br.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!