| Autor: mikolaj

Embargo. Polscy rolnicy z największym wsparciem z UE

Producenci owoców i warzyw, którzy ucierpieli w związku z rosyjskim embargiem mogą liczyć na dalsze, unijne wsparcie. Komisja Europejska zdecydowała, by przedłużyć programy pomocy finansowej do końca czerwca przyszłego roku.

Embargo. Polscy rolnicy z największym wsparciem z UE

Jeśli propozycje Komisji zatwierdzą za kilka dni kraje członkowskie, wtedy rekompensaty obejmą wycofanie z rynku owoców i warzyw, których rolnicy nie mogą sprzedać.

Polscy sadownicy mają dostać odszkodowanie za prawie 300 tysięcy ton jabłek i gruszek - tak zaproponowała już kilka dni temu Komisja Europejska. To ponad połowa całego unijnego wsparcia. Do tego dochodzą jeszcze rekompensaty za wycofanie z rynku prawie 2 tysięcy ton śliwek i winogron, ponad 31 tysięcy ton pomidorów, ogórków, marchwi i słodkiej papryki.

Pomoc UE związana z rosyjskim embargiem będzie tematem konferencji prasowej ministra rolnictwa Marka Sawickiego, która zostanie zorganizowana 31 lipca o godz. 12 w siedzibie resortu. 

Jeśli chodzi o wsparcie dla sektora mlecznego, to ma ono obowiązywać krócej - na razie zostało przedłużone do końca lutego przyszłego roku. W tym przypadku chodzi o interwencyjny skup i dopłaty do przechowywania masła oraz mleka w proszku.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!