Ministerstwo Rolnictwa będzie sponsorować budowę targowisk

Program pozwalający na finansowanie powstawania lokalnych targowisk zostanie uruchomiony w przyszłym roku.


Targowiska te mają być przeznaczone dla rolników by mogli oni sprzedawać swoje produkty w sposób bezpośredni. Szczególnie na uwadze są tutaj produkty tradycyjne, regionalne oraz ekologiczne. Niemniej jednak muszą one spełniać wymogi oraz standardy unijne w zakresie bezpieczeństwa żywności. Środki finansowe, które zostaną przeznaczone na ten cel będą pochodziły z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Będą przesunięte z działań, których fundusze wykorzystano w niewielkim stopniu.

 

Ministerstwo szacuje, że na ten cel zostanie przeznaczonych około 70 mln euro. Pieniądze te powinny wystarczyć na utworzenie 300-320 targowisk powiatowych. Z kolei przygotowaniem miejsca pod tą inwestycje mają się zająć władze samorządowe. Poza tym rolnicy powinni pamiętać, że mają możliwość samodzielnego wytwarzania i sprzedaży produktów we własnym gospodarstwie. Co więcej, otóż powstanie takich targowisk oraz rynków ma ułatwić rolnikom handel oraz zbliżyć do konsumentów. Niemniej jednak w dalszym ciągu trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące finansowania tego rodzaju inwestycji.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!