| Autor: redakcja1

Niższe dopłaty w 2020 roku?

Jeśli do końca 2019 roku państwa członkowskie nie podejmą decyzji to rok 2020 może być ciężkim okresem dla polskich rolników, z powodu zmniejszenia płatności bezpośrednich.

Niższe dopłaty w 2020 roku?
W bieżącym roku na płatności bezpośrednie przeznaczone jest 3 451 mln EUR, z czego 25% czyli około 389 mln EUR, to środki przesunięte z II filara (unijnej części budżetu na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich). Takie przesunięcie środków nie będzie możliwe w roku 2020, ponieważ płatności bezpośrednie za rok 2020 będą poniesione tak naprawdę w roku następnym, czyli 2021, co oznacza, że dotyczą już nowej perspektywy budżetowej. Taka kolej rzeczy może przynieść Polsce spadek poziomu płatności bezpośrednich aż o 11% w 2020 roku w porównaniu z rokiem 2021, to jest do 3 062 mln EUR.
 
Polski rząd już od dłuższego czasu zwraca uwagę na ten problem Komisji Europejskiej, proponując stworzenie mechanizmu przejściowego, który miałby zastosowanie tylko w roku 2020.
 
W dniu 7 grudnia 2018 roku Komisja Europejska przestawiła projekt rozporządzenia, w którym zawarte są przepisy pozwalające na alokację środków z II filara na 2021 rok, do I filara z roku 2020, czyli na płatności bezpośrednie.
 
Na chwile obecną państwa członkowskie mają czas na zgłaszanie swoich uwag, a do końca bieżącego roku ma zostać podjęta decyzja w tej sprawie. Końcówka tego roku to również nowy termin na osiągnięcie porozumienia w kwestii Wieloletnich Ram Finansowych. Pierwotnie ostatecznym terminem ustalenia budżetu w nowej perspektywie miał być maj 2019 r. jednak przedłużono pracę do jesieni.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!