| Autor: mikolaj

Ostatni dzień konsultacji systemu płatności bezpośrednich w latach 2015-2020

Tylko do 11 lipca br. potrwają konsultacje Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęło w sprawie kształtu płatności bezpośrednich w nowej perspektywie finansowej.

Ostatni dzień konsultacji systemu płatności bezpośrednich w latach 2015-2020
Nowe unijne ramy prawne Wspólnej Polityki Rolnej pozwoliły na opracowanie i zaproponowanie spójnego systemu wsparcia bezpośredniego, ukierunkowanego na rolników rozwojowych.

W trwających od połowy czerwca konsultacjach społecznych ministerstwo poddało trzy warianty dopłat dodatkowych. Ich średnia wysokość niezależnie od przyjętego systemu wyniesie 205 euro na hektar. Jednolite płatności obszarowe wraz ze stawką za zazielenianie wyniosą w dwóch z nich 184 euro na hektar, a w wariancie bez dopłat dodatkowych – 205 euro na hektar. Dopłaty dodatkowe, które są elementem nieobowiązkowym WPR, będą najwyższe w przypadku gospodarstw o wielkości od 10 do 30 hektarów i wyniosą w zależności od wariantu 62 lub 80 euro na hektar. Dzięki temu najbardziej skorzystają gospodarstwa o łącznej powierzchni, w zależności od wariantu, między 12 a 83 hektarów lub między 11 a 69 hektarów.

Rolnicy mogą liczyć na kwotę podstawową 184 euro na hektar, ale średnio jest to 246 euro po uwzględnieniu dopłat dodatkowych w jednym z wariantów. Gospodarstwa korzystające z premii dla młodego rolnika na płatności bezpośrednie czy z dopłat na te pierwsze hektary będą mogły uzyskać płatności nawet powyżej 500 euro do hektara. Te wyższe płatności uzyskają ci, którzy rzeczywiście aktywnie zajmują się produkcją w rolnictwie – zapowiadał w rozmowie z Newseria minister Marek Sawicki.

Czytaj więcej o nowym systemie płatności bezpośrednich w latach 2015-2020

Przypominamy, iż MRiRW czeka na opinie i sugestie wszystkich, a szczególnie środowisk rolniczych. Państwa opinie i sugestie będą uwzględnione przy podejmowaniu ostatecznych rozstrzygnięć w tym zakresie.

Uwagi można wysyłać na adres: konsultacje.platnosci@minrol.gov.pl.

Pobierz projekt systemu płatności bezpośrednich w Polsce w latach 2015-2020


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!