| Autor: kkj6

Ostrzejsze zasady wzajemnej zgodności

Wzrosły wymagania wzajemnej zgodności. Chcesz uprawiać ziemię? Musisz uzyskać zgodę.

Ostrzejsze zasady wzajemnej zgodności

Dotychczas sprawdzano tylko wymagania związane z ochroną środowiska oraz identyfikacją zwierząt. Teraz kontrole znacznie się zaostrzą i obejmą 4 nowe obszary:

  • zasady stosowania środków ochrony roślin,
  • zakaz stosowania w gospodarstwie hormonów i sterydów,
  • bezpieczeństwo żywności i pasz,
  • zapobieganie, kontrole i zwalczanie chorób zakaźnych w gospodarstwie.

Środki do ochrony roślin mogą być stosowane tylko przy użyciu maszyn sprawnych technicznie, trzeba też mieć odpowiednie uprawnienia, według rolników zdobycie tych uprawnień nie jest trudne, a niezwykle korzystne. Dlatego też chętnie też uczestniczą w szkoleniach.


Niemniej jednak wraz ze zmieniającymi się przepisami, rolnicy muszą się dokształcać co 5 lat. Zabieg ten ma na celu przystosowanie polskiego gospodarstwa do wymogów i standardów unijnych.


Najszerszy obszar objęty kontrolami to bezpieczeństwo żywności i pasz, sposób ich przechowywania i magazynowania, zgodne z prawem radzenie sobie z paszą nie nadającą się do karmienia, zasady higienicznej produkcji paszy itp. Wymagania te powinni spełniać wszyscy rolnicy, którzy korzystają z dopłat bezpośrednich oraz z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!