| Autor: mikolaj

Ponad 1 mln wniosków o przyznanie płatności obszarowych

W 2015 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie można składać do 15 czerwca. Do 27 maja 2015 r. rolnicy złożyli w ARiMR ponad 1 mln wniosków o przyznanie płatności obszarowych, w tym 4,4 tys. przez Internet. W bieżącym roku na dopłaty bezpośrednie zaplanowano 3,5 mld euro i podobnie jak w latach ubiegłych należy się spodziewać, iż ubiegać się o nie będzie ok. 1 mln 350 tys. polskich rolników.

Ponad 1 mln wniosków o przyznanie płatności obszarowych

Dopłaty bezpośrednie

W ostatnich latach około 60% rolników składała swoje wnioski w ciągu ostatnich dwóch tygodni podstawowego terminu naboru. Wygląda na to, że w tym roku zdecydowana większość zrobi to znacznie wcześniej. Z informacji podawanych przez ARiMR wynika, iż w ostatnich dniach dziennie składanych jest od 40 do 50 tys. wniosków.

Warto pamiętać, że kto zdąży złożyć wniosku do 15 czerwca będzie mógł to jeszcze zrobić do 10 lipca, ale wówczas należne dopłaty będą obniżane o 1% za każdy roboczy dzień zwłoki.


Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać za pośrednictwem Internetu, poczty, a także osobiście w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać również za pośrednictwem poczty wysyłając je listem poleconym.

Zobacz jak prawidłowo wypełnić e-wniosek o dopłaty bezpośrednie [video]

Od 2015 r. nastąpiły zmiany w zasadach płatności bezpośrednich. Wprowadzona została m.in. tzw. płatność na zazielenienie. Przysługuje on zasadniczo wszystkim rolnikom. Warto jednak zwrócić uwagę, że aby ją otrzymać rolnicy, którzy posiadają grunt orne o powierzchni ponad 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha powinni zachować obszary proekologiczne. Gospodarstwa ekologiczne automatycznie otrzymają płatności za zazielenienie. Wysokość płatności za zazielenienie wraz z jednolitą płatnością obszarową wyniesie ok. 180 euro/ha i może być przyznana rolnikom do gruntów, które są w ich posiadaniu 31 maja br.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!