| Autor: mikolaj

Potrzebne są zmiany przepisów dotyczących obowiązku utrzymania obszarów proekologicznych i dywersyfikacji

Polscy rolnicy posiadając już dwuletnie doświadczenie dotyczące obowiązku utrzymania obszarów proekologicznych (obszarów EFA) oraz dywersyfikacji coraz głośniej akcentują konieczność zmiany obowiązujących przepisów, z uwagi na problemy z ich spełnieniem.

Potrzebne są zmiany przepisów dotyczących obowiązku utrzymania obszarów proekologicznych i dywersyfikacji
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, popierając wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o rozważenie możliwości zmiany przepisów dotyczących obowiązku utrzymania obszarów proekologicznych (obszarów EFA) oraz dywersyfikacji. Są to warunki związane z wymogiem zazielenienia, który od 2015 roku jest obowiązkowy dla wszystkich większych gospodarstw.

Rolnicy mając już dwuletnie doświadczenie w spełnianiu tych wymogów zgłaszają uwagi do obowiązujących przepisów, które są bardzo trudne do spełnienia. Coroczne obliczanie liczby i struktury powierzchni poszczególnych upraw na gruntach ornych jest uciążliwe i często uniemożliwia wykonanie zaplanowanego płodozmianu. Dodatkowe wymogi dotyczące zazieleniania, dywersyfikacja, uprawa roślin bobowatych drobnonasiennych bardzo utrudnia codzienną pracę rolnika.

W związku z powyższym samorząd rolniczy zawnioskował o zniesienie tego obowiązku lub merytoryczną zmianę przepisów regulujących płatności za zazielenianie.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!