| Autor: mikolaj

R. Zarudzki: Ustawowe terminy wypłat dopłat bezpośrednich nie są zagrożone

"Płatności bezpośrednie – fakty" - pod takim tytułem odbyła się konferencja prasowa podsekretarza stanu Ryszarda Zarudzkiego, w której uczestniczyły również wiceprezesi ARiMR: Halina Szymańska i Maria Fajger.

R. Zarudzki: Ustawowe terminy wypłat dopłat bezpośrednich nie są zagrożone

- Wobec licznych informacji medialnych na temat płatności bezpośrednich stanowczo zapewniam, że nie są zagrożone ustawowe terminy wypłat dopłat bezpośrednich – podkreślił wiceminister Zarudzki. Poinformował on również, że już 5 sierpnia ubiegłego roku ówczesne kierownictwo resortu miało informacje o braku należytego nadzoru nad przygotowaniami systemu informatycznego.

- Płatności w ramach kampanii 2015 roku nie były prostą kontynuacją z lat poprzednich – podkreślił podsekretarz stanu dodając, że – w tej kampanii mamy 18 różnych tytułów do płatności i do ich realizacji niezbędny był nowy system.

Jak zaznaczył wiceminister dzisiejsze problemy z płynnością wypłat dla rolników za 2015 rok są wynikiem zaniechań poprzedniego kierownictwa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji  Rolnictwa, które doprowadziły do około 4–miesięcznego opóźnienia w budowie systemu informatycznego, za pomocą którego realizowane są dopłaty.

- Posiadaliśmy wiedzę na temat problemów, ale nie mieliśmy informacji, że te problemy są aż tak poważne – zwrócił uwagę wiceminister.

Podkreślił przy tym, że niezbędne zmiany kadrowe w ARiMR, które dotyczyły tylko kilku procent pracowników nie mają żadnego wpływu na realizację płatności, a ciężka praca nowego kierownictwa agencji oraz pracowników w biurach powiatowych doprowadziły do tego, że opóźnienia nie są aż tak duże, jak to wyglądało jeszcze w połowie listopada ubiegłego roku.

- Chcemy, aby pod koniec marca br. 80 procent środków, w ramach całej koperty finansowej na płatności bezpośrednie, trafiło do rolników zapewniła wiceprezes ARiMR Halina Szymańska.

- Mając świadomość trudnej sytuacji rolników podjęliśmy decyzję o uruchomieniu 6-cio miesięcznych kredytów obrotowych do wysokości Jednolitej Płatności Obszarowej – poinformował podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki. Oprocentowanie będzie pokrywała ARiMR, a rolnicy zapłacą jedynie prowizję w wysokości 0,25% od udzielonego kredytu. - Od 1 marca br. kredyty będą już dostępne – poinformowała wiceprezes ARiMR Maria Fajger.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!