Stanowisko Zarządu WIR w sprawie obcięcia płatności dla rolników o kolejne 5% w 2013 roku

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej skrytykował nową propozycję dotyczącą obcięcia unijnych płatności bezpośrednich wypłacanych rolnikom w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) o kolejne 5% w 2013 roku. Poniżej zamieszczamy pełen tekst oświadczenia.

Stanowisko Zarządu WIR w sprawie obcięcia płatności dla rolników o kolejne 5% w 2013 roku
Stanowisko Zarządu WIR
z dnia 08 kwietnia 2013 r.
wobec planów obcięcia płatności dla rolników o kolejne 5% w 2013 r.
 
Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej z dużym niepokojem i dezaprobatą przyjął propozycje Komisji Europejskiej związane z planowanym ograniczeniem płatności bezpośrednich wypłacanych rolnikom w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) o kolejne 5% (4,98%) w 2013 r.

Nie przekonują nas argumenty, że cięcia te są związane z mechanizmem dyscypliny finansowej, który został uruchomiony w związku z uchwaleniem przez państwa unijne niższego budżetu na lata 2014-2020. Podzielamy opinię Copa-Cogeca, że cięcia płatności nie były planowane i mogą zagrozić inwestycjom już poczynionym lub zaplanowanym na 2013 r., a także mogą jeszcze bardziej pogłębić kryzys gospodarczy.

Rolnicy zobowiązali się do przeprowadzenia pewnych inwestycji w 2013 r. i nie spodziewali się tego rodzaju cięć. Dotyczy to w szczególności rolników z nowych krajów unijnych, którzy od 2013 r. zostali zobowiązani do przestrzegania wymogów wzajemnej zgodności w obszarze dobrostanu zwierząt. Wymogi te wiązały się z największymi nakładami finansowymi ze strony gospodarstw.

W obecnej sytuacji, gdy ceny uzyskiwane na rynku ledwo pokrywają koszty produkcji, a wahania rynków wzrastają, dalsze cięcia płatności są niezrozumiałe i niedopuszczalne. Dochody rolników już stanowią połowę średnich zarobków w UE, a wielu z nich cierpi z powodu kryzysu gospodarczego. Obecnie prawie 40 milionów osób znajduje zatrudnienie w unijnym sektorze rolno-spożywczym. Decyzja o ograniczeniu płatności może jednak spowolnić wzrost i doprowadzić do utraty kolejnych miejsc pracy na obszarach wiejskich, jak i w otoczeniu rolnictwa, co wpłynie na pogłębienie kryzysu.

W związku z tym apelujemy do wszystkich, którzy mają wpływ na przebieg negocjacji i ostateczny podział wspólnego budżetu, aby nie zapominali o Wspólnej Polityce Rolnej i funduszach na rozwój obszarów wiejskich. Europejskiemu rolnictwu potrzebny jest silny budżet, tak aby rentowny sektor rolno-spożywczy był w stanie sprostać wzrastającemu zapotrzebowaniu na żywność dobrej jakości.


Tagi:
źródło: