| Autor: mikolaj

PROW 2014-2020: Szkolenia ARiMR w zakresie nowego systemu płatności bezpośrednich

W 2015 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie wypłacanie wsparcia bezpośredniego w ramach zreformowanej Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejski, którą przyjęto do 2020 roku. Wchodzące w życie nowe zasady przyznawania dopłat dotyczą zarówno tzw. I filara WPR jak i powiązanych z nim płatności wypłacanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

PROW 2014-2020: Szkolenia ARiMR w zakresie nowego systemu płatności bezpośrednich

PROW 2014-2020

W 2014 roku pracownicy ARiMR przeprowadzili 2 853 szkolenia, w których udział wzięło 85 290 rolników, pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz Izb Rolniczych. Szkolenia trwają nadal i zakłada się, że przed rozpoczęciem naboru wniosków zostaną przeprowadzone we wszystkich gminach. Dotyczą one zasad wypełniania wniosków o przyznanie płatności na rok 2015, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej (PROW 2014-2020), płatności ekologicznej (PROW 2014-2020), płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW), płatności rolnośrodowiskowej (PROW 2007-2013) oraz o wypłatę pomocy na zalesienie (PROW 2007-2013). Szkolenia dotyczą także wypełniania wniosku o przyznanie płatności i wymaganych załączników, w tym materiałów graficznych, przy użyciu aplikacji e-Wniosek, która umożliwia złożenie wniosku poprzez Internet.
 

Wnioski o dopłaty przez Internet

ARiMR unowocześniła także system składania wniosków o dopłaty przez Internet. Nowa  aplikacja "e-wniosek" zostanie udostępniona 15 marca 2015 r. Złożenie wniosku o przyznanie wszystkich płatności obszarowych i powiązanych z nimi dopłat z PROW 2014-2020, wraz  ze wszystkimi wymaganymi załącznikami, w tym z wymaganymi materiałami graficznymi, będzie w tym roku łatwiejsze.


Warunkiem dostępu do aplikacji "e-wniosek" jest posiadanie loginu i kodu dostepu, które są nadawane przez właściwego Kierownika Biura Powiatowego ARiMR na wniosek rolnika. Jeżeli rolnik nie posiada loginu i kodu dostępu powinien jak najszybciej złożyć wniosek o ich nadanie, żeby mógł zdążyć skorzystać z tej aplikacji w tegorocznej kampanii.

Rolnik składający wniosek przez Internet będzie miał udostępnione wszystkie informacje posiadane przez Agencję, np. o maksymalnych powierzchniach kwalifikujących się do płatności w odniesieniu do każdej działki ewidencyjnej, dane o elementach proekologicznych, o trwałych użytkach zielonych i trwałych użytkach zielonych cennych przyrodniczo, informacje z systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt, o zwierzętach potencjalnie kwalifikujących się do płatności związanych z hodowlą zwierząt. Aplikacja sprawdzi też czy rolnik spełnia wymogi w zakresie utrzymywania obszarów proekologicznych. Pomoże na także rolnikom w uniknięciu błędów przy wypełnianiu wniosków, bo będzie automatycznie sprawdzała, czy nie występują w nich np. jakieś braki formalne. Po przesłaniu do Agencji wypełnionego wniosku, rolnik otrzyma zwrotnie potwierdzenie przyjęcia tego wniosku. W przypadku, gdyby okazało się, że wniosek jest niekompletny lub zawiera błędy, na potwierdzeniu iż dotarł on do ARiMR, będzie też podana informacja o terminie na dokonanie poprawek czy uzupełnień.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!