| Autor: mikolaj

Ubiegasz się o dopłaty bezpośrednie? Pamiętaj o dywersyfikacji upraw

Od 2015 roku dopłaty bezpośrednie będą przyznawane na innych zasadach niż dotychczas. Jedną z nowości jest wprowadzenie płatności na zazielenienie.

Ubiegasz się o dopłaty bezpośrednie? Pamiętaj o dywersyfikacji upraw
Żeby je otrzymać w przyszłym roku, rolnicy, którzy posiadają powyżej 10 ha gruntów ornych, czyli ok. 17% gospodarzy i zamierzają zasiać w tym roku oziminy, muszą tak zaplanować strukturę upraw, aby spełnić kryteria dywersyfikacji.

Dywersyfikacja upraw

Dywersyfikacja upraw polega na utrzymaniu odpowiedniej liczby i powierzchni upraw na gruntach ornych w danym roku. Jeżeli rolnik posiada grunty orne o powierzchni od powyżej 10 ha do 30 ha wówczas, w okresie od 15 maja do 15 lipca 2015 r. musi prowadzić tam minimum 2 różne uprawy, przy czym uprawa główna nie powinna zajmować więcej niż 75% areału. Natomiast gdy rolnik ma więcej niż 30 ha gruntów ornych, wtedy w okresie od 15 maja do 15 lipca 2015 roku ma obowiązek prowadzenia co najmniej 3 upraw. W takim przypadku uprawa główna nie może zajmować więcej niż 75% gruntów ornych, a dwie uprawy główne łącznie nie mogą przekraczać 95% areału.

Formy ozime i jare uznaje się za odrębne uprawy nawet jeżeli należą do tego samego rodzaju.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!