| Autor: redakcja1

KRIR: Wstrzymać kary za pozostawienie tzw. „niewłaściwego fragmentu nieskoszonego”

W związku z wnioskiem Wielkopolskiej Izby Rolniczej Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił we wrześniu do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wstrzymanie sankcjonowania rolników realizujących pakiet 3 Programu Rolnośrodowiskowego PROW 2007-2013 za pozostawienie tzw. „niewłaściwego fragmentu nieskoszonego”.

KRIR: Wstrzymać kary za pozostawienie tzw. „niewłaściwego fragmentu nieskoszonego”

Wobec braku odpowiedzi Zarząd wystąpił ponownie 9 października 2015 r. oczekując szybkiej interwencji MRiRW i przekazując przykładowe odwołanie od decyzji ARiMR w tej sprawie.
 

Zdaniem samorządu rolniczego niedopuszczalne jest sankcjonowanie rolników, którzy realizowali zobowiązanie rolnośrodowskowe zgodnie z planem rolnośrodowiskowym, corocznie otrzymywali pozytywne decyzje ARiMR, w których nie znajdowały się uwagi o nieprawidłowym postępowaniu, nie było zaleceń odnośnie zmiany sposobu koszenia, w związku z czym byli przekonani, że realizują zobowiązanie prawidłowo.
 

- Jeszcze raz wnioskujemy do Pana Ministra o przyjęcie takiej interpretacji przepisów, jaka była stosowania dotychczas i nie karanie rolników dotkliwymi sankcjami w wysokości 50% płatności kilka lat wstecz - czytamy w piśmie KRIR.
 

Przyjęcie odpowiedniej interpretacji zapisu rozporządzenia, zgodnej z dotychczasowym rozumieniem jej przez pracowników ARiMR oraz rolników i doradców, pozwoli uniknąć niepotrzebnych procedur odwoławczych do ARiMR, a przede wszystkim w trudnym czasie związanym ze skutkami suszy. Pozwoli uniknąć dodatkowych obciążeń finansowych dla rolników.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!