| Autor: mikolaj

Wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich zakończona. Do rolników trafiło 9,66 mld zł

Od 17 października do 30 listopada 2016 r. ARiMR wypłacała zaliczki na poczet płatności bezpośrednich za 2016 r. Na konta bankowe ok. 1,34 mln rolników przekazano 9,66 mld zł.

Wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich zakończona. Do rolników trafiło 9,66 mld zł

Po raz pierwszy ARiMR wypłaciła zaliczki na poczet płatności bezpośrednich w wysokości 70 proc. kwoty dopłat. Z kwoty 9,66 mld zł wypłaconych łącznie w ramach zaliczek, ponad 3 mld zł trafiły do rolników już w październiku. Zaliczki trafiły do wszystkich, którzy spełnili warunki do przyznania dopłat bezpośrednich za 2016 r., a ich wnioski przeszły kontrolę administracyjną. Od 1 grudnia wypłacane będą płatności końcowe za 2016 rok.

Maksymalna łączna kwota na wypłatę dopłat bezpośrednich za 2016 rok wynosi 14,81 mld.

Od 17 października ARiMR wypłaca również dopłaty ONW - 599,7 mln zł oraz rolnośrodowiskowe - 77,3 mln zł. W sumie do rolników trafiło więc ok. 10,3 mld zł.


Uruchomienie wypłaty zaliczek miało na celu złagodzenie trudnej sytuacji na rynkach rolnych, w szczególności na rynku mleka, rynku owoców i warzyw oraz rynku wieprzowiny. Wypłata zaliczek jest dla rolników znaczącym wsparciem ich dochodów w okresie jesienno-zimowym, w którym zazwyczaj zaopatrują swoje gospodarstwa w nawozy, środki ochrony roślin i zakupują sprzęt rolniczy, gdyż są one relatywnie tańsze.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!