| Autor: mikolaj

Zakończył się nabór wniosków o przyznanie płatności obszarowych

W dniu 10 lipca minął ostateczny termin składania w ARiMR wniosków o przyznanie płatności obszarowych za 2015 r. Wnioski i uzupełnienia złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.

Zakończył się nabór wniosków o przyznanie płatności obszarowych

Płatności bezpośrednie

W 2015 r. przyjmowanie wniosków o przyznanie płatności obszarowych za bieżący rok rozpoczęło się 16 marca. Kto złożył swój wniosek do 15 czerwca może liczyć na otrzymanie przysługujących mu płatności obszarowych w pełnej wysokości, kto nie zdążył, będzie miał obniżone należne dopłaty o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Na realizację płatności obszarowych za 2015 r. przewidziano  3,5 mld euro. W Biurach Powiatowych ARiMR (w aplikacji RED) zarejestrowano 1,35 mln wniosków o przyznanie takich płatności, w tym ok. 8 tys. producentów złożyło wnioski przez aplikację e-Wniosek.


W tym roku termin składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych został wydłużony o miesiąc w porównaniu z latami ubiegłymi. Skorzystaliśmy z takiej możliwości stworzonej przez Komisję Europejską, gdyż od 2015 roku wszedł nowy system płatności bezpośrednich. W ramach tych dopłat została wprowadzona m.in. tzw. płatność na zazielenienie. Przysługuje ona zasadniczo wszystkim rolnikom. Warto jednak zwrócić uwagę, że aby ją otrzymać rolnicy, którzy posiadają grunty orne o powierzchni ponad 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha powinni zachować obszary proekologiczne. Gospodarstwa ekologiczne automatycznie otrzymają płatności za zazielenienie. Wysokość płatności za zazielenienie wraz z jednolitą płatnością obszarową wyniesie ok. 180 euro/ha i może być przyznana rolnikom do gruntów, które były w ich posiadaniu 31 maja br.

Odwiedź dział dotacje i dopłaty

Innym nowym rodzajem płatności obszarowych wprowadzonym od 2015 r. są płatności dla młodych rolników. Generalna zasada mówi o tym, że mogą je otrzymać osoby, które rozpoczynają samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego i które w dniu złożenia po raz pierwszy wniosku o płatność obszarową nie przekroczyły 40 roku życia. Płatność, która wynosi 60 euro/ha, może być przyznawania maksymalnie przez 5 lat do powierzchni nie przekraczającej 50 ha.

Nowym rodzajem wsparcia jest również tzw. płatność dodatkowa. Przysługuje ona tym rolnikom, którzy posiadają grunt o powierzchni od 3,01 ha do 30 ha. Jej stawka wynosi 40 euro/ha.

Będzie też można otrzymać w ramach dopłat bezpośrednich tzw. płatności związane z produkcją. Przyznawane będą tym rolnikom, którzy hodują bydło, krowy, owce czy kozy oraz tym, którzy zajmują się produkcją roślinną i uprawiają buraki, ziemniaki skrobiowe, owoce miękkie, chmiel, rośliny wysokobiałkowe, pomidory, len czy konopie włókniste. Wysokość płatności zależy od rodzaju produkcji. Średnia płatność obszarowa wyniesie 243 euro/ha, a aktywny rolnik może otrzymać ponad 500 euro/ha.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!