Zalesienia 2018

Już wkrótce, bo od 1 czerwca br. biura powiatowe ARiMR przyjmować będą wnioski na zalesianie gruntów rolnych oraz gruntów z sukcesją naturalną. Nabór trwać będzie przez 2 miesiące tj. do 31 lipca. Zgodnie z założeniami tego działania składając wniosek, rolnik otrzymać może jednorazowe wsparcie na wykonanie zalesienia, a w kolejnych latach premię pielęgnacyjną (przez 5 lat) oraz premię zalesieniową (przez 12 lat).

Zalesienia 2018
Stawki na zalesienie zostały określone w następujących wysokościach:
  • wsparcie na zalesienie – jednorazowa pÅ‚atność za wykonanie zalesienia w wysokoÅ›ci od 4 984 zÅ‚/ha do 7 385 zÅ‚/ha – w zależnoÅ›ci od rodzaju gruntu, nachylenia powierzchni zalesionej, skÅ‚adu gatunkowego wykonanego zalesienia;
    - dodatkowo na ogrodzenie przysÅ‚uguje pÅ‚atność w wysokoÅ›ci 8,82 zÅ‚/mb lub na zabezpieczenie 3 palikami sadzonek na uprawie w wysokoÅ›ci 1 132 zÅ‚/ha - dotyczy kosztów zaÅ‚ożenia uprawy.
  • premia pielÄ™gnacyjna - wypÅ‚acana na utrzymanie i pielÄ™gnowanie uprawy w wysokoÅ›ci od 794 zÅ‚/ha/rok do 1 628 zÅ‚/ha/rok i ewentualnÄ… ochronÄ™ przed zwierzynÄ… poprzez stosowanie repelentów - w wysokoÅ›ci 424 zÅ‚/ha/rok
  • premia zalesieniowa – stanowi rekompensatÄ™ utraconych dochodów z dziaÅ‚alnoÅ›ci rolniczej – 1 215 zÅ‚/ha/rok
Wsparcie na zalesienie jest przyznawane beneficjentowi do gruntów o powierzchni co najmniej 0,1 ha maksymalnie do 20 ha. MuszÄ… one być zapisane w ewidencji gruntów i budynków jako grunty orne lub sady lub grunty z sukcesjÄ… naturalnÄ….
 
NiezbÄ™dnymi zaÅ‚Ä…cznikami do wniosku o przyznanie wsparcia na zalesienie sÄ…: kopia planu zalesienia potwierdzona za zgodność z oryginaÅ‚em przez nadleÅ›niczego, który sporzÄ…dziÅ‚ ten plan, dokumenty potwierdzajÄ…ce wÅ‚asność gruntów i decyzja o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach, jeżeli uzyskanie takiej decyzji dla planowanego wykonania zalesienia jest wymagane przepisami (obowiÄ…zek ten dotyczy sadów i gruntów z sukcesjÄ… naturalnÄ…) oraz ewentualne pisemne zgody małżonka rolnika i pozostaÅ‚ych wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli.
 
WÅ›ród wymienionych bardzo ważnym dokumentem jest plan zalesieniowy. Zawiera on szczegóÅ‚owe informacje dotyczÄ…ce wykonania zalesienia. Do sporzÄ…dzenia tego planu nadleÅ›niczy potrzebować bÄ™dÄ… m.in.: wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania. JeÅ›li brak tego planu potrzebne bÄ™dzie zaÅ›wiadczenie, że zalesienie danych gruntów nie jest sprzeczne z ustaleniami studium uwarunkowaÅ„ i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Zatem planujÄ…c zÅ‚ożenie takiego wniosku powinniÅ›my zacząć od sprawdzenia w urzÄ™dzie gminy, czy otrzymanie takiego dokumentu jest możliwe.
 
Sadzenia lasu (zgodnie z planem zalesienia) należy dokonać:
  • jesieniÄ… w roku zÅ‚ożenia wniosku ( 2018r.), lub
  • wiosnÄ… roku nastÄ™pnego (2019r.)
Beneficjenci tego dziaÅ‚ania, najpóźniej do 10 czerwca przyszÅ‚ego roku muszÄ… zÅ‚ożyć zaÅ›wiadczenie NadleÅ›niczego o wykonanym zalesieniu. Na tej podstawie ARiMR wyda decyzjÄ™ przyznajÄ…cÄ… pomoc w zakresie zwrotu kosztów zalesienia. ARiMR ma na wydanie tej decyzji 60 dni od zÅ‚ożenia oÅ›wiadczenia. WypÅ‚ata pÅ‚atnoÅ›ci nastÄ™puje w terminie 30 dni od uprawomocnienia decyzji.
 
WypÅ‚ata premii pielÄ™gnacyjnej i premii zalesieniowej nastÄ™puje w terminie do 30 czerwca – kolejnego roku.
 
Należy pamiÄ™tać, że przyznanie premii pielÄ™gnacyjnej i premii zalesieniowej w piÄ…tym roku realizacji programu możliwa jest dopiero po przekwalifikowaniu przez Starostwo Powiatowe gruntu na grunt leÅ›ny. Jeżeli uprawa leÅ›na zostanie zlikwidowana przed zakoÅ„czeniem okresu trwania zobowiÄ…zania, wówczas rolnik ma obowiÄ…zek zwrotu wczeÅ›niej otrzymanej pomocy za caÅ‚y okres jej pobierania.
 


Tagi:
źródło: