| Autor: mikolaj

Zobacz jak prawidłowo wypełnić e-wniosek o dopłaty bezpośrednie [video]

W 2015 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie można składać do 15 czerwca. W tym roku już ponad 4 tys. rolników złożyło wnioski o przyznanie płatności obszarowych przez Internet. Zobacz jak łatwo to zrobić.

Dopłaty bezpośrednie

W ostatnich latach około 60% rolników składała swoje wnioski w ciągu ostatnich dwóch tygodni podstawowego terminu naboru. Wygląda na to, że w tym roku zdecydowana większość zrobi to znacznie wcześniej.

Warto pamiętać, że kto zdąży złożyć wniosku do 15 czerwca będzie mógł to jeszcze zrobić do 10 lipca, ale wówczas należne dopłaty będą obniżane o 1% za każdy roboczy dzień zwłoki.


Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać za pośrednictwem Internetu, poczty, a także osobiście w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać również za pośrednictwem poczty wysyłając je listem poleconym.

Dowiedz się więcej o dopłatach i dotacjach


Przypomnijmy, iż od 2015 r. nastąpiły zmiany w zasadach płatności bezpośrednich. Wprowadzona została m.in. tzw. płatność na zazielenienie. Przysługuje on zasadniczo wszystkim rolnikom. Warto jednak zwrócić uwagę, że aby ją otrzymać rolnicy, którzy posiadają grunt orne o powierzchni ponad 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha powinni zachować obszary proekologiczne. Gospodarstwa ekologiczne automatycznie otrzymają płatności za zazielenienie. Wysokość płatności za zazielenienie wraz z jednolitą płatnością obszarową wyniesie ok. 180 euro/ha i może być przyznana rolnikom do gruntów, które są w ich posiadaniu 31 maja br.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!