| Autor: redakcja1

Chiny skarżą unijne cła do WTO

W dniu 8 kwietnia 2015 roku Chiny wystosowały sprzeciw do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w stosunku do unijnej taryfy celnej w imporcie drobiu – podaje FAMMU/FAPA.

Chiny skarżą unijne cła do WTO

Zdaniem Pekinu, cła importowe UE na chiński drób są dyskryminujące i do 40% większe w porównaniu do innych dostawców. W pierwszym etapie procedury rozstrzygania sporów WTO, Chiny zażądały konsultacji ze stroną unijną w celu zmiany taryfy celnej. Jeśli w ciągu 2 miesięcy dwustronne rozmowy nie przyniosą satysfakcjonującego rozwiązania, Chiny mogą ubiegać się o stworzenie panelu ekspertów WTO.

 

Unia Europejska przydziela 96% kontyngentu taryfowego o niskim poziomie ceł dla Brazylii i Tajlandii, a zaledwie 4% dla Chin i pozostałych krajów. W związku z tym, większość chińskich eksporterów drobiu musi płacić cła o 40% większe niż konkurencyjni dostawcy.

 

Tak niski kontyngent dla Chin został ustalony w 2013 r., po epidemii ptasiej grypy w tym kraju. Chińczycy są jednak zdania, że sytuacja z jednego roku nie może stanowić stałej podstawy dla dyskryminującego poziomu ceł.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!