| Autor: redakcja1

Polski eksport drobiu

W okresie od stycznia do września 2023 r. z kraju wyeksportowano ponad 1,5 mln ton drobiu, a więc o 3% więcej niż przed rokiem.

Polski eksport drobiu
Podobnie jak w ostatnich latach około 75% asortymentu drobiowego - 1,1 mln ton sprzedano na rynku UE. Równocześnie o 0,4% zmniejszyła się wysyłka produktów drobiowych na rynki pozaunijne i wyniósł blisko 0,5 mln ton.

Mniejszy wolumen sprzedaży produktów drobiowych na rynki pozaunijne związany był z obostrzeniami importowymi wprowadzanymi przez niektóre kraje trzecie w związku z okresowym występowaniem w Polsce wirusa grypy ptaków.

W strukturze asortymentowej krajowego wywozu produktów drobiowych dominowało mięso, którego sprzedaż zagraniczna zwiększyła się o 3,6% do 1,2 mln ton. Głównymi kierunkami dostaw mięsa drobiowego w pierwszych trzech kwartałach 2023 r. były kraje UE - 0,8 mln ton – przede wszystkim Niemcy z 211 tys. ton, Niderlandy z 135 tys. ton i Francja z 118 tys. ton. Poza Unię Europejską mięso drobiowe wysyłano przede wszystkim do Wielkiej Brytanii - 123 tys. ton, Demokratycznej Republiki Konga - 41 tys. ton, Ghany - 35 tys. ton i Ukrainy - 32 tys. ton.
 


Tagi:
źródło: