| Autor: redakcja1

Stabilizacja cen indorów

Na rynku indorów ceny żywca od roku utrzymują się na stabilnym poziomie – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Stabilizacja cen indorów

Ceny na rynku indyków

W okresie od pierwszego tygodnia czerwca 2014 do pierwszego tygodnia czerwca 2015 r. ceny wahały się w przedziale 5,90-6,14 zł/kg. Jak wynika z danych MRiRW w tygodniu 1-7.06.2015 płacono średnio 5,99 zł/kg za kg indorów. Aktualna cena kształtuje się na dokładnie tym samym poziomie co przed rokiem.
 

Stabilizacja cen na rynku indyków jest o tyle ciekawa, że w tym samym czasie notowano także wyraźne obniżki cen trzody chlewnej oraz kurcząt brojlerów. W związku z tym, relacja cen indorów do cen kurcząt brojlerów w tygodniu 1-7.06.2015 była w granicy 1,71 w stosunku do 1,58 w analogicznym okresie rok wcześniej.
 

Podobna sytuacja występuje w odniesieniu do trzody chlewnej, dla której ta relacja wynosi 0,80 w porównaniu do 0,74 w roku poprzednim. Widać więc wyraźnie, że obecnie żywiec indyczy jest drogi w relacji do innych gatunków mięsa niż miało to miejsce przed rokiem.
 

W tym samym czasie obserwowano spadki cen pasz. Według danych MRiRW w kwietniu za tonę paszy grower/finisher trzeba wyło zapłacić 1361 zł, a zatem o 81 zł - 5,6% mniej niż przed rokiem. Wyraźny trend zniżkowy notowany jest już od sierpnia 2014 r., w wyniku czego w okresie dziewięciu miesięcy ceny pasz grower/finisher zmalały o 6% - 90zł.

Sytuacja na rynku żywca indyczego stosunkowo korzystna

Jak zaznaczają analitycy Banku BGŻ BNP Paribas, aktualna sytuacja na rynku jest relatywnie korzystna dla producentów żywca indyczego. Relacja kg żywca do paszy grower/finisher do ceny żywca kształtuje się na poziomie 4,34 wobec 3,92 w analogicznym okresie rok wcześniej. Podobnie wygląda porównanie w okresie pierwszych czterech miesięcy br., kiedy ta relacja była w granicy 4,27 w stosunku do 3,90 w omawianym czasie w 2014 r. Wskazuje to na stosunkowo dobre wyniki podmiotów zajmujących się produkcją żywca indyczego.

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!