| Autor: redakcja1

RPA wprowadza nowy podatek importowy na unijny drób

Republika Południowej Afryki (RPA) wprowadziła nowe środki ochronne względem mięsa kurcząt z UE, tj. tymczasowe cła importowe w wysokości 13,9% na mrożone elementy kurcząt z kością.

RPA wprowadza nowy podatek importowy na unijny drób
Nowe cła będą obowiązywały do 3 lipca 2017 r. Decyzja o zastosowaniu środków ochronnych została podjęta pod wpływem skarg zgłaszanych przez lokalnych producentów. RPA jest głównym importerem mięsa kurcząt z UE. Jak wynika z danych FAMMU/FAPA, w trakcie pierwszych 11 miesięcy 2016 r. wywóz tego gatunku mięsa z UE do RPA wyniósł prawie 250 tys. ton, co stanowiło 18% całkowitego eksportu.
 
Import z UE i USA zagraża jednak lokalnym producentom, którzy domagali się od rządu obniżenia dostaw zza granicy. W 2014 r. RPA nałożyła cła antydumpingowe w przywozie mięsa kurcząt z Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii. Cła zostały przedłużone na 2015 r. Skorzystali na tym inni unijni dostawcy – np. Hiszpania, Belgia i Francja. Nowe cła mogą jednak okazać się zbędne, gdyż RPA zawiesiła w międzyczasie zakup drobiu z kilku państw członkowskich UE z uwagi na ptasią grypę.


Tagi:
źródło: