| Autor: redakcja1

Stabilizacja na polskim rynku drobiu

Od końca lutego obserwujemy stabilizację cen żywca kurcząt brojlerów. W tygodniu 17-23.03.2014 ceny zanotowane w monitorowanych przez MRiRW zakładach wyniosły średnio 3,70 zł/kg – podaje Bank BGŻ.

Stabilizacja na polskim rynku drobiu
Wzrost cen w obrębie pięciu tygodni jest zatem relatywnie minimalny, bo 2% - o 0,06 zł/kg. Natomiast w skali roku aktualny poziom jest o 8% mniejszy, a więc rok wcześniej za kg żywca brojlerów płacono o 0,31 zł/kg więcej.
 
Obserwowana stabilizacja cen w kraju związana jest przede wszystkim z sytuacją na rynku UE, gdzie ceny kurcząt brojlerów w tygodniach 17-23.02 do 17-23.03 wynosiły 193,02-193,97 euro/kg. Są to zatem także niewielkie wahania na poziomie blisko 0,5%.

W następnych tygodniach te uwarunkowania popytowo-podażowe mogą się zmienić. Szacuje się, że w kwietniu ceny drobiu napędzane czynnikami sezonowymi, tj. okres Świąt Wielkanocnych mogą się jeszcze zwiększyć. Wzrosty cen nie powinny być jednak spore.
 
Z danych GUS dotyczących liczby wstawień piskląt brojlerów wynika, że w lutym, po uwzględnieniu danych odnośnie handlu zagranicznego, 71 mln szt. piskląt brojlerów wstawiono do kurników. W relacji rocznej oznacza to 16% przyrost, czyli o 10,3 mln szt. w związku z tym, przy blisko 6 tygodniowym procesie produkcji, kurczęta powinny trafić na rynek od połowy marca do połowy kwietnia, a zatem jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Zdaniem Banku BGŻ, pomimo takich znacznych wzrostów w podaży kurcząt, ceny żywca mogą nawet nieznacznie się zwiększyć.

Analizując sytuację ekonomiczną w Polsce i na rynku UE, utrzymuje się stały popyt na mięso drobiowe, będące najtańszym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego. Potwierdzają to dane IERiGŻ, które wskazują na kontynuację zwyżkowego trendu konsumpcji drobiu w kraju, do poziomu 27,5 kg na osobę w tym roku.
 
Te czynniki popytowe, wspierane dodatkowo przez większe spożycie w okresie Świąt, jak również oczekiwane utrzymanie się wysokiej dynamiki eksportu mięsa drobiowego, powinno znaleźć przełożenie w stopniowym wzroście cen żywca w kolejnych miesiącach 2014 roku. Prawdopodobnie ta dynamika będzie już widoczna w kwietniu.

W ujęciu rocznym USDA prognozuje, że konsumpcja drobiu na terenie UE w tym roku będzie wykazywała tendencję wzrostową do 9,58 mln t, co oznacza 2% łączny przyrost konsumpcji w skali roku. Bardziej umiarkowane są prognozy Komisji Europejskiej zawarte w "Short Term Outlook for Arable Crops, Meats and Dairy", według których spożycie mięsa drobiowego w UE zwiększy się w sumie o 0,8% w 2014 roku co oznacza konsumpcję 21,5 kg na osobę, przyrost o 0,6% w skali roku. Pomimo że szacunki KE zakładają o wiele mniejszą dynamikę, perspektywy rozwoju dla rynku drobiu w UE wydają się być zdecydowanie pozytywne.

Powyżej przedstawione czynniki wskazują na utrzymanie się silnego zapotrzebowania na mięso drobiowe zarówno na rynku krajowym jak i europejskim, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w rosnących cenach w kwietniu do poziomu 3,72-3,82 zł/kg.


Tagi:
źródło: