| Autor: redakcja1

Wzrost cen przemysłowych mieszanek pasz pełnoporcjowych dla kur niosek

Miesięczne ceny przemysłowych mieszanek pasz pełnoporcjowych dla kur niosek w stadach towarowych były w miesiącach styczeń-październik 2018 r. o 11% większe od notowanych w takim samym czasie rok wcześniej, a ceny płacone producentom jaj wzrosły o 10%.

Wzrost cen przemysłowych mieszanek pasz pełnoporcjowych dla kur niosek
Stosunek cen jaj i pasz pogorszył się więc tylko minimalnie i w dalszym ciągu zapewniał rentowność produkcji jaj. Jednak poziom opłacalności zmalał w porównaniu z pierwszymi miesiącami roku, a także z drugim półroczem 2017 r. Poza tym dynamika cen otrzymywanych przez producentów jaj, tj. wzrost o 10% była w 2018 r. sporo mniejsza od tempa zwyżki cen jaj w handlu detalicznym.
 
Miesięczna cena detaliczna jaj konsumpcyjnych w okresie styczeń-październik 2018 r. wyniosła 0,68 zł/szt. i była o 30% wyższa niż w takim samym czasie przed rokiem. W październiku jaja sprzedawano w detalu po takich samych cenach jak przed miesiącem, ale o 16,3% większych niż przed rokiem. Jaja pozostały więc stosunkowo drogim źródłem białka zwierzęcego, a ich ceny detaliczne nie powróciły do poziomu sprzed silnego wzrostu w ostatnim kwartale 2017 r.


Tagi:
źródło: