| Autor: redakcja1

Europejski sektor roślin ozdobnych wzywa do uruchomienia wspólnotowego systemu pomocy

Ze wstępnych danych wynika, że popyt spadł o nawet 80%. Od połowy marca sektor (kwiaty cięte, rośliny ozdobne, drzewa, bulwy i sadzonki) doświadcza załamania się popytu i konsumpcji zarówno w większości państw członkowskich UE jak i za granicą. Kryzys wynikający z pandemii koronawirusa jest odpowiedzialny za zamknięcie wielu sklepów, zniknięcie kanałów dystrybucji i poważne straty w sektorze roślin ozdobnych. W związku z tym Copa i Cogeca wysłały pismo do Komisji Europejskiej, wzywając w nim do tego, aby wspólnotowy system pomocy zareagował na potrzeby sektora.

Europejski sektor roślin ozdobnych wzywa do uruchomienia wspólnotowego systemu pomocy
Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa i Cogeca zwrócił uwagę, że w przypadku tego sektora kryzys pojawił się w najgorszym możliwym momencie, gdyż branża realizuje większość obrotów na wiosnę. Doprowadził on do nieuchronnego niszczenia produkcji i zapasów na masową skalę w całej UE. Efekt domina, który w ciągu ostatnich tygodni objął cały łańcuch dostaw, pchnął ten sektor na skraj załamania w całej UE i poza jej granicami. Będzie on miał poważne następstwa w postaci upadłości przedsiębiorstw i powiązanej utraty miejsc pracy w łańcuchu dostaw.
 
Tradycyjnie, sektor kwiatów i roślin ozdobnych jest sektorem wolnorynkowym, który zawsze funkcjonował na najbardziej konkurencyjnych warunkach, zatrudniając około 760 000 osób w UE. Obecny kryzys uderzył nie tylko w sprzedaż kwiatów jako roślin ozdobnych lecz również w szkółki, które produkują sadzonki drzew, warzyw, owoców i innych roślin wykorzystywane w uprawach. Dlatego też utrzymanie produkcji ma zasadnicze znaczenie dla łańcucha dostaw, zatrudnienia na obszarach wiejskich i bezpieczeństwa żywnościowego.
 
W związku z tym środki horyzontalne dotyczące tymczasowego bezrobocia nie mają zastosowania w tym sektorze, gdyż pracownicy są niezbędni w szkółkach przez cały czas, by zadbać o sadzonki, które w przeciwnym wypadku by umarły.
 
Copa i Cogeca apelują więc o uruchomienie nadzwyczajnych środków zarządzania kryzysowego takich jak te przewidziane w rozporządzeniu 1308/2013, z których sektor nigdy wcześniej nie korzystał.
 
Zdaniem Copa i Cogeca wśród krótkoterminowych i pilnych, nadzwyczajnych środków dotyczących produkcji powinny się znaleźć:
  • Środek pokrycia strat dla utrzymania płynności finansowej i ciągłości działalności rolniczej.
  • Środek pokrycia co najmniej 80% kosztów utylizacji i produkcji niesprzedanych towarów.
  • Utrzymanie funkcjonowania jednolitego rynku.
 
Organizacje europejskich rolników i spółdzielni rolniczych wzywają do wprowadzenia dodatkowych środków w perspektywie średnio- i długoterminowej, które powinny objąć:
  • Fundusz promocyjny odnoszący się do potrzeb kwiatów i roślin ozdobnych.
  • Lepsze i regularniejsze wymiany informacji z DG AGRI oraz publikację danych dotyczących sektora kwiatów i roślin ozdobnych (np. produkcja, konsumpcja, handel) jak ma to miejsce w przypadku innych sektorów rolnych.
 
Sekretarz generalny Copa i Cogeca zamknął swoje pismo do Komisji, podkreślając, że rentowność i przetrwanie sektora kwiatów i roślin ozdobnych, w tym roślin niezbędnych do produkcji rolnej są zagrożone w całej UE. Na szali ważą się losy branży, inwestycji, przedsiębiorstw i powiązanych miejsc pracy.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!