| Autor: mikolaj

Bankrutujący bank będzie mógł sięgnąć po pieniądze najbogatszych klientów

Czy bank, który znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej, aby uchronić się przed bankructwem, będzie mógł sięgnąć po pieniądze swoich klientów? Takie rozwiązanie umożliwia unijna dyrektywa BRRD. To odpowiedź na kryzys finansowy z 2008 r., który sprawił, że wiele banków musiało być ratowanych przed upadkiem ze środków publicznych.

Bankrutujący bank będzie mógł sięgnąć po pieniądze najbogatszych klientów
Więcej materiałów video znajdziesz na kanale "telewizja rolnicza"

Na szczęście 99% Polaków może spać spokojnie. Banki nie będą bowiem miały prawa zagarniać pieniędzy z kont, na których zgromadzono mniej niż 100 tys. euro. Z pozostałych rachunków będzie zaś wolno zawłaszczać jedynie oszczędności powyżej tej kwoty. W razie widma bankructwa banku w najgorszej sytuacji znajdą się jednak akcjonariusze, ponieważ kapitał akcyjny zostanie przejęty jako pierwszy.

- Dyrektywa wprowadza nowe normy i narzędzia, które należy uznać za pozytywne. W przypadku potencjalnej niewypłacalności jednego z banków działania naprawcze mają szansę doprowadzić do jego uratowania, co w konsekwencji zapobiegnie efektowi domina, który mógłby zagrozić stabilności całego systemu finansowego. Z perspektywy klienta detalicznego jest to rozwiązanie na pewno dobre – mówi serwisowi infoWire.pl Andrzej Tomczyk, Eastern-Central Europe regional director z firmy Admiral Markets.Tagi:
źródło: