Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Co dalej z emeryturami? Obowiązkowy trzeci filar?

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


O dobrych i złych stronach aktualnego systemu emerytalnego oraz o propozycjach nowych...

O dobrych i złych stronach aktualnego systemu emerytalnego oraz o propozycjach nowych rozwiązaniach, dyskutowali w trakcie debaty emerytalnej w Wyższej Szkole Bankowej w Bydgoszczy naukowcy, przedstawiciele pracodawców, związków zawodowych i organizacji pozarządowych.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jak zauważa Alina Szałkowska, jedną z przyczyn zmian zachodzących w systemie emerytalnym jest mniejsza liczba urodzeń, pracujących i wzrastające liczba osób starszych.
 
- Demografia jest obecnie zagrożeniem dla systemu emerytalnego bo coraz mniej osób pracujących będzie musiało utrzymać większą liczbę emerytów. Emerytury z I i II filara będą coraz niższe, zatem trzeba pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu. Powinno stworzyć się obligatoryjnie trzeci filar, aby skłonić Polaków do oszczędzania na przyszłość. Ważnym elementem, jest także zwiększenie aktywności zawodowej. Czym większa aktywność tym większe kwoty składek przekazywanych do FUS, a to przekłada się na wysokość świadczeń – zauważa dr Damian Walczak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
 
W trakcie debaty przedstawiciele związków zawodowych zwrócili uwagę na znaczenie stażu pracy, jako ważnego warunku przejścia na emeryturę. Ich zdaniem powinna zostać wyznaczona granica stażu po osiągnięciu, którego pracownik bez względu na wiek będzie mógł przejść na emeryturę.
 
Bazując na zebranymi ustalonym kapitale należy dać szansę na podejmowanie kompromisu między dalszą aktywnością zawodową, a świadczeniem. Każdy sam powinien podejmować decyzje, że zgadza się na niższą emeryturę i odchodzi z pracy np. ze względów zdrowotnych, a jeżeli chce pracować dłużej to oczywiście może. Nie powinno być obligatoryjnej granicy wieku, która mówi, że przechodzimy na emeryturę bo musimy, bo ustawa nakazuje. Ale też zgadzamy się z tym, że okres składkowy powinien decydować o tym kiedy przechodzimy na emeryturę – wyjaśnia Leszek Walczak Przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ "Solidarność".
 
Poza tym, poruszono temat dotyczący nierównego traktowania kobiet w odniesieniu do mężczyzn w kwestii wysokości emerytury.
 
- Bez względu na to jak długo będę pracowała, ile uzbieram i w jakim wieku przejdę na emeryturę zawsze w stosunku do mężczyzny będę miała emeryturę o 1/3 mniejszą. Jest to kwestia niekonstytucyjna ponieważ zgodnie z konstytucją wszyscy jesteśmy obywatelami, nią ma podziału na kobiety i mężczyzn – podkreśla Barbara Belicka Przewodnicząca Wolnego Związku Zawodowego Solidarność Oświata.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Efekty kontroli zwolnień w 2017 r.
 • Efekty kontroli zwolnień w 2017 r.

  Ponad 200 mln zł wstrzymanych bądź cofniętych świadczeń chorobowych – to efekt kontroli zwolnień, którą Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził w 2017 r.
 • Podwyższone emerytury i renty z rocznym wyrównaniem
 • Podwyższone emerytury i renty z rocznym wyrównaniem

  Od 1 marca br., w ramach waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych wzrośnie dodatkowo ponad 105 tys. emerytur przyznanych z urzędu. Co ważne, wszystkie osoby uprawnione do dodatkowej podwyżki...
 • E-zwolnienia od lipca
 • E-zwolnienia od lipca

  Od 1 lipca 2018 papierowe zwolnienia lekarskie całkowicie znikną z obiegu. Zastąpią je elektroniczne zwolnienia lekarskie (tzw. e-ZLA). W praktyce to duża wygoda i oszczędność czasu dla...
 • Najczęściej zadawane pytania dotyczące wieku emerytalnego
 • Najczęściej zadawane pytania dotyczące wieku emerytalnego

  Dnia 1 października 2017 br., wejdzie w życie ustawa dotycząca zmniejszenia powszechnego wieku emerytalnego. Kobieta będzie mogła przejść na emeryturę w wieku 60 lat, natomiast mężczyzna w...
 • Waloryzacja rent i emerytur w 2018 roku
 • Waloryzacja rent i emerytur w 2018 roku

  Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podpisała komunikat w sprawie wskaźnika waloryzacji rent i emerytur w 2018 roku. Wskaźnik ten wynosi 102,98%. W efekcie najniższa...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl