| Autor: redakcja11

Zmiany w systemie emerytalnym

Wicepremier Mateusz Morawiecki ostatnio zelektryzował Polaków. Abyśmy nie otrzymywali głodowych świadczeń w przyszłości, pieniądze z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) najprawdopodobniej zostaną przesunięte na indywidualne konta emerytalne (IKE).

Zmiany w systemie emerytalnym

Jak podaje, Komisji Nadzoru Finansowego na koniec 2015 r. było otwartych 858 tys. IKE. Jednak tylko na 269 tys. zostały wpłacone w tamtym roku jakieś pieniądze. Z kolei indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) w zeszłym roku było 575 tys., z czego aktywnych – zaledwie 142 tys.
 

Wicepremier Morawiecki nigdy nie krył, że Polacy, aby mieli bezpieczną przyszłość, muszą nauczyć się oszczędzać na emeryturę. Pomóc ma w tym przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne.
 

Zgodnie z pomysłem wicepremiera aż 75% środków z OFE, czyli ponad 100 mld zł, zostanie przekazane na 16,5 mln nowych IKE. Daje to ok. 6,3 tys. zł na osobę. Pozostałe 25% aktywów z OFE, ok. 35 mld zł, ma być przeniesione w trybie ustawy do Funduszu Rezerwy Demograficznej.
 

Choć szczegóły „planu Morawieckiego” nie są do końca znane, zmiany mają sprzyjać efektywnemu wykorzystywaniu zgromadzonego kapitału. - W tej chwili konta w OFE czy ZUS są takim abstrakcyjnym bytem. Jeśli pieniądze zostaną przekazane na IKE, to będą na kontach bardziej spersonalizowanych. Będą to już "nasze" konta – mówi serwisowi infoWire.pl Roman Przasnyski, główny analityk firmy Gerda Broker.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!