| Autor: mikolaj

Niższe ceny pieczarek w Polsce

Średnie ceny skupu pieczarek w kraju w listopadzie br. były najniższe od 2006 roku, biorąc pod uwagę historyczne notowania dla tego miesiąca. Wyniosły one 4,59 zł/kg, co oznaczało 7% spadek r/r. Co więcej, w grudniu br. obserwować można było dalsze spadki cen tych grzybów.

Niższe ceny pieczarek w Polsce

Ceny pieczarek

Według danych Ministerstwa przeciętna cena pieczarek w drugim tygodniu grudnia (7-8.XII) ukształtowała się na poziomie 4,43 zł/kg i była o 4% niższa niż miesiąc, a także o 15% niż dwa miesiące wcześniej.

W opinii eksportów BGŻ BNP Paribas, przyczyną spadku może być słabszy popyt na rynkach zagranicznych, szczególnie na rynkach nieunijnych. O ile w poprzednim roku wprowadzony zakaz eksportu do Rosji łagodzony był poprzez znaczny wzrost wywozu pieczarek do Białorusi, to już w bieżącym sezonie wolumen sprzedaży do tego kraju nie jest aż tak znaczący. Według danych Eurostatu w sierpniu i we wrześniu 2015 r. eksport pieczarek z Polski na Białoruś wyniósł „tylko“ 348 t i był aż o 94% niższy niż w analogicznym okresie przed rokiem (łącznie w tym samym okresie eksport na rynki nieunijne zmniejszył się o 84% do 1,2 tys. t). Z drugiej strony, pozytywny dla Polski, wzrost wywozu na rynek unijny (+17% w sierpniu br.) nie jest w stanie zrekompensować strat, które są skutkiem wprowadzonego ponad rok temu zakazu.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!