| Autor: mikolaj

Czempionat Świata Koni Arabskich Czystej Krwi w Paryżu. Polacy najlepszymi hodowcami

W dniach 27-29 listopada br. w Paryżu odbył się Czempionat Świata Koni Arabskich Czystej Krwi. O najwyższe tytuły rywalizowały polskie konie arabskie ze stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie, które nadzoruje ANR.

Czempionat Świata Koni Arabskich Czystej Krwi w Paryżu. Polacy najlepszymi hodowcami
Zaprezentowane w Paryżu na Championnat du Monde du Cheval Arabe konie zdobywały kwalifikacje do tego najważniejszego w roku pokazu przez wiele miesięcy. Czempionat świata zgromadził, jak zwykle, ponad setkę najlepszych koni, ze ścisłej czołówki, zwycięzców pokazów ze wszystkich niemal kontynentów. W Paryżu nie można liczyć na szczęście, o dobrych wynikach, przy wyśrubowanym poziomie, może zadecydować tylko najwyższa jakość.

Polskie konie spotkały się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem. W poszczególnych klasach wiekowych klacze plasowały się na 3. lub 4. miejscu, natomiast dwa znakomite ogiery – Morion i Equator – weszły do finałów z pierwszych miejsc w swoich klasach. Od dawna polskie konie uważane są za jedyną grupę, która może z powodzeniem konkurować z kupionymi za ogromne pieniądze, bliskowschodnimi czempionami.

W finałowych rozgrywkach Klaczek Rocznych do Top Ten zakwalifikowały się dwie klacze z Janowa Podlaskiego: siwa Adelita – Czempionka Europy Klaczek Rocznych z Werony, i ciemnogniada Bambina – Czempionka Wiosennego Pokazu Młodzieży Klaczek Rocznych z Białki.

Do Top Ten Czempionatu Świata Klaczy Młodszych weszły również dwie polskie klacze wyhodowane w Stadninie Koni w Michałowie: gniada Piacolla – tegoroczna Czempionka Pucharu Narodów Klaczy Młodszych z Aachen, sprzedana do Arabii Saudyjskiej w 2013 r., oraz ciemnogniada Pustynia Kahila – ubiegłoroczna Czempionka Świata Klaczek Rocznych.

W finałach Klaczy Starszych polskie konie dominowały, choć nie zdobyły najwyższych tytułów. W Top Ten znalazły się aż 4 piękne polskie klacze czystej krwi arabskiej – po dwie z Janowa Podlaskiego i Michałowa. Wśród nich była wydzierżawiona do Stanów Zjednoczonych gniada michałowska klacz Wieża Mocy, okrzyknięta w Ameryce Koniem Roku 2014 po zdobyciu Potrójnej Korony USA – Scottsdale, Las Vegas i Tulsa, a której imię na arenie międzynarodowej tłumaczy się na The Tower of Power. Do niej dołączyły w Top Ten: gniada Potentilla i siwa Euzona z Janowa Podlaskiego oraz siwa Wilda z Michałowa.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: