| Autor: mikolaj

Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim. Licytacja wszystkich koni sięgnęła kwoty prawie 4 mln euro

W dniach 14-16 sierpnia br. odbyły się w Janowie Podlaskim Dni Konia Arabskiego. Tradycyjnie najważniejszym jej punktem była aukcja Pride of Poland, która w tym roku pobiła wszelkie rekordy: za 1 milion 400 tysięcy euro sprzedano klacz Pepita ze Stadniny Koni w Janowie Podlaskim, a licytacja wszystkich wystawionych koni zamknęła się kwotą prawie 4 milionów euro.

Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim. Licytacja wszystkich koni sięgnęła kwoty prawie 4 mln euro

Dni Konia Arabskiego

Na Dni Konia Arabskiego złożyły się 37. Polski Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi oraz 46. Aukcja Pride of Poland. Tradycyjnie zgromadziły one najlepszych hodowców z Polski i z zagranicy, a także właścicieli koni arabskich czystej krwi. Nie zabrakło kupców z niemal całego świata oraz przedstawicieli życia politycznego, gospodarczego i społecznego kraju, z Wicepremierem RP i Ministrem Gospodarki Januszem Piechocińskim. Gospodarzem całej imprezy, jak co roku, była Agencja Nieruchomości Rolnych, właściciel stadnin koni w Janowie Podlaskim i Michałowie oraz Stada Ogierów w Białce, którą reprezentował Leszek Świętochowski, Prezes Agencji.Na przestrzeni lat janowska impreza stała się prawdziwym świętem dla hodowców i miłośników najpiękniejszych koni na świecie – koni czystej krwi arabskiej – powiedział Leszek Świętochowski podczas uroczystego otwarcia Dni Konia Arabskiego 2015. Ponadto zwrócił uwagę, że Narodowy Pokaz to nie tylko wspaniałe widowisko, ale przede wszystkim próba selekcyjna, której poddawane są najcenniejsze klacze i ogiery z polskich stadnin zarówno państwowych, jak i prywatnych. Życzę hodowcom najwyższych nagród, a stadninom i kupcom udanych transakcji – dodał Prezes Agencji.

46. Aukcja Pride of Poland

Kulminację imprezy stanowiła 46. Aukcja Pride of Poland, przed którą zawsze padało  pytanie: czy zostanie pobity rekord Kwestury, która w 2008 roku została sprzedana za 1 milion 125 tysięcy euro. Tym razem podczas aukcji zanotowano kilka rekordów: sprzedano na niej 24 klacze za łączną kwotę 3 mln 995 tys. euro netto; najdroższa klacz Pepita ze Stadniny Koni w Janowie Podlaskim kosztowała nabywcę ze Szwajcarii 1 milion 400 tysięcy euro. Pepita to ubiegłoroczna Czempionka Polski i Najlepszy Koń Pokazu Narodowego, Wiceczempionka Europy i Pucharu Narodów oraz Top Ten Czempionatu Świata 2014.  Drugim najdroższym koniem była klacz Pistoria ze SK w Michałowie, która została wylicytowana za 625 tys. euro, a trzecim – klacz Wieża Róż również ze SK w Michałowie, która kosztowała 270 tys. euro. Tradycyjnie wśród nabywców koni dominowali kupcy z krajów Bliskiego Wschodu, a także Europejczycy z wielką miłośniczką koni arabskich z polskich stadnin Brytyjką Shirley Watts, żoną perkusisty zespołu The Rolling Stones.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!