| Autor: mikolaj

Skuces Polaków na Mistrzostwach Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi

W pierwszy weekend sierpnia br. w austriackim Piber odbyły się Mistrzostwa Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi. Polacy zdobyli dwa srebrne medale: drużynowo i indywidualnie. To wydarzenie, które zdarzyło się w polskim sporcie jeździeckim po raz pierwszy w historii.

Skuces Polaków na Mistrzostwach Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi

Mistrzostwa Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi

Srebrny medal polskiej drużyny, to pierwszy po 21 latach sukces. Wówczas Polska zdobyła srebrny medal drużynowy w powożeniu zaprzęgami parokonnymi na Mistrzostwa Świata, które odbyły się w 1995 r. w Poznaniu. Polska drużyna wystąpiła w składzie: Weronika Kwiatek z koniem Bartnik – luzak Maciej Mazurek, Bartłomiej Kwiatek z koniem Sonet – luzak Daniel Kłosowski oraz Marcin Kilańczyk z koniem Prymus – luzak Filip Nowacki. Była to najmłodsza drużyna ze wszystkich startujących w mistrzostwach świata.

Do srebra drużynowego również srebrny medal indywidualnie dorzuciła Weronika Kwiatek, startując z tym samym koniem i luzakiem co w drużynie. 30-letnia zawodnicza jest jedną z najmłodszych, która odniosła tak ogromny sukces. Warto dodać, że zdobywając srebrny medal powtórzyła sukces swojego brata – Bartłomieja z włoskiego Pratoni del Vivaro z 2010 r.

Weronika Kwiatek to bez wątpienia Pierwsza Dama Polskiego Powożenia, gdyż oprócz dwóch zdobytych medali, pełniła również (od początku bieżącego roku) funkcję trenera kadry, przygotowując ekipę do startu w mistrzostwach świata.

 Tagi:
źródło: