| Autor: redakcja1

Sukces polskiej hodowli koni w Akwizgranie

W dniach 25-27 września br. w Akwizgranie (Aachen) w Albert-Vahle-Halle odbył się XXXIII Puchar Narodów będący jednym z najbardziej prestiżowych pokazów na świecie. Podobnie jak w ubiegłym roku obie nagrody główne przyznawane zbiorowo drużynom narodowym zdobyła Polska.

Sukces polskiej hodowli koni w Akwizgranie
Obok Czempionatu Europy i Czempionatu Świata, to właśnie Puchar Narodów – All Nations Cup, jest najważniejszym pokazem w roku, kształtującym ranking najlepszych hodowli na świecie. Jest on organizowany przez niemiecki związek hodowców koni arabskich (Verband der Züchter des Arabischen Pferdes – VZAP) i afiliowany przez Europejską Organizację Koni Arabskich ECAHO.

Tradycyjnie, jak co roku, polska hodowla reprezentowana była w Aachen przez stawkę doskonałych koni, głównie ze stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie. W tym roku Polska powtórzyła swój zeszłoroczny sukces i ponownie udowodniła, że jest zdecydowanie najlepszym krajem w hodowli koni czystej krwi arabskiej, wygrywając już po raz dziewiąty Puchar Narodów i po raz szósty zdobywając Puchar Hodowców. Za tym wyjątkowym sukcesem stoją konie wyhodowane w spółkach-stadninach ANR w Janowie Podlaskim i Michałowie.

Konie wyhodowane w Polsce wróciły do kraju z licznymi tytułami i nagrodami. Do czempionatów rocznych klaczek i ogierków zakwalifikowały się 2 siwe konie z janowskich stajni: Prunella – Wiceczempionka Polski, i Paris – Czempion Polski, ale konkurencja okazała się być bardzo mocna i polskie konie zajęły miejsca nienagradzane. Natomiast we wszystkich pozostałych kategoriach polskie konie zdobyły tytuły czempionów i wiceczempionów.

Emocje towarzyszyły Czempionatowi Klaczy Młodszych, do którego zakwalifikowała się duża liczba koni wyhodowanych w Polsce. Ostatecznie tytuł czempioński trafił do ciemnogniadej trzyletniej michałowskiej klaczki Piacolla – Czempionki Polski 2013, która rok później została sprzedana za 305 tys. euro do Arabii Saudyjskiej. Tytuł Drugiej Wiceczempionki powędrował do również ciemnogniadej i także wyhodowanej w Michałowie dwulatki Pustynia Kahila – Czempionka Świata 2014. Jest to jej drugi tytuł zdobyty na tej imprezie – rok temu zdobyła tytuł Drugiej Wiceczempionki Klaczy Rocznych. Niestety tuż za podium znalazła się jej siostra i równolatka z Janowa Podlaskiego – Al Jazeera.

Nie mniej ekscytujący był Czempionat Klaczy Starszych, który stanowił powrót zjawiskowej, gniadej, 11-letniej janowskiej klaczy Pinga – zwyciężczyni Czempionatu Polski jako roczniaczka w 2005 r. i jako dorosła klacz 5 lat później, Czempionatu Europy i Czempionatu Świata w 2012 r. w tym roku zdobyła tytuł Wiceczempionki Klaczy Starszych. Jej tegoroczne zwycięstwo poszło częściowo na konto dzierżawiącego ją hodowcy z Arabii Saudyjskiej. Pinga zdobyła również nagrodę specjalną – Najlepsza Klacz wg Publiczności. Za podium znalazła się siwa michałowska Norma – Czempionka Polski Klaczy Starszych i Najlepszy Koń Pokazu 2013, sprzedana rok temu do Arabii Saudyjskiej.


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!