| Autor: redakcja6

Wszystko co musisz wiedzieć na temat karpia

Mięso karpia jest cenioną i jedną z najważniejszych potraw wigilijnych na polskich stołach. Często jednak słychać głosy, że niekiedy ryby te nie są traktowane w sposób humanitarny, a ich zabijanie odbywa się nieprawidłowo i na oczach dzieci.

Wszystko co musisz wiedzieć na temat karpia
Karp jest jedną z najważniejszych ryb hodowlanych. Skutecznie konkuruje z innymi rodzajami mięsa białego (drobiu, cielęciny) nie tylko w okresie świątecznym. Zawiera bowiem niewiele tłuszczu z liczącą się ilością nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także łatwo przyswajalne białko. Pod względem zawartości białka (16,9%) karp dominuje nawet nad amurem białym i białą tołpygą. Ponadto, mięso karpia zawiera również sporo witamin, zwłaszcza: A, B1, B2, C oraz PP. Stanowi źródło fosforu, wapnia, potasu, sodu i magnezu, jak i również w niewielkich ilościach mikroelementów takich jak: miedź, mangan, siarka i żelazo.

Najlepsze do spożycia są karpie ważące do 2,5 kg. Są wtedy soczyste i odznaczają się specyficznym zapachem.
 
W Polsce karp stanowi 80% zarybień wód otwartych. W niektórych krajach budzi jednak spore kontrowersje i jest uważany za szkodnika, gdyż wywiera niekorzystny wpływ na zbiornik wodny, powodując jego duże zamulenie oraz degradację dna.
 
Za to w Polsce karp cieszy się jednak dużym zainteresowaniem kulinarnym. Tym bardziej teraz, w okresie przedświątecznym obserwowany jest stopniowy wzrost sprzedaż żywych karpi. Dlatego Główny Inspektorat Weterynarii zwraca szczególną uwagę na ich sposób transportu, bytowania, sprzedaży i zabijania.
 
W związku z tym, bezwzględnym zakazem objęte jest uśmiercanie zwierząt kręgowych, w tym ryb, przy udziale dzieci lub w ich obecności. Nieprzestrzeganie zakazu zagrożone jest sankcją karną. Niezwykle ważna jest też metoda  ich ubijania. Weterynarze zalecają, aby odbywało się to w sposób przysparzający zwierzęciu jak najmniej cierpienia fizycznego i psychicznego.
 
Zdaniem specjalistów, jedynym humanitarnym sposobem uśmiercania karpi jest uderzenie ryb w głowę, powodujące utratę świadomości w połączeniu ze skrwawieniem lub zniszczeniem mózgu. Ewentualnie można ogłuszyć rybę i dopiero wówczas obciąć jej łeb.

Miejsce, w którym pozbawia się ich życia, powinno być wydzielone i spełniać odpowiednie wymogi sanitarno-weterynaryjne. Zaleca się, aby odbywało się to za parawanem lub przenośną ścianką. Czynności powinna wykonywać osoba, która ukończyła 18 lat i posiada wykształcenie co najmniej zasadnicze zawodowe.
 
Karpiom należy zapewnić również odpowiednie warunki transportowe oraz bytowe, zgodne z ich potrzebami gatunkowymi. Szczególnie ważne jest, aby zagwarantować im właściwe napowietrzenie oraz odpowiedniej wielkości baseny dopasowane do ilości ryb.
 
W przypadku sprzedaży żywych ryb, sposób ich pakowania musi uwzględniać dobrostan zwierząt oraz wykluczać narażenie ich na niepotrzebne cierpienia. Według weterynarzy, karpie można umieszczać w pojemniku, wiaderku lub w ewentualnie w reklamówce z dużą ilością wody i z dostępem powietrza. Gdy niemożliwe jest spełnienie wyżej wymienionych warunków, ryba powinna zostać zabita na miejscu.
 
Niestety w praktyce wygląda to czasem, zupełnie inaczej. Duże sklepy przestrzegają określonych wymogów, natomiast obwoźni sprzedawcy nie zwracają często uwagi na sposób przetrzymywania, sprzedaży i zabijania ryb. Muszą jednak uważać, gdyż nieuczciwym sprzedawcom za niestosowanie się do zasad związanych z uśmiercaniem ryb, w tym karpi, może grozić nawet do dwóch lat więzienia


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!