| Autor: mikolaj

Polscy rybacy z certyfikatem MSC

W pozyskiwaniu produktów pochodzących ze zrównoważonego środowiska pomaga odpowiednie oznakowanie i certyfikacja, które dają jasny sygnał, że produkt spełnia te oczekiwania. 21 stycznia br. po raz pierwszy w historii polscy rybacy otrzymali niebieski certyfikat MSC.

Polscy rybacy z certyfikatem MSC

Polscy rybacy z certyfikatem MSC

W procesie certyfikacji udział wzięło 8 grup producentów pod przewodnictwem Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb (KGPR). Skupiają one łącznie 293 jednostki rybackie poławiające dorsza na Morzu Bałtyckim w podobszarach ICES 25-32. Działania grup wspierał  Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy.

Przyznany certyfikat dotyczy połowów za pomocą sznurów haczykowych oraz włoków dennych i pelagicznych. Potwierdza on, że wyławiane dorsze pochodzą ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk. Ryby te sprzedawane są przede wszystkim na rynku krajowym oraz w krajach Unii Europejskiej, głównie w Niemczech i Francji.


- Uzyskanie certyfikatu MSC jest sukcesem zarówno polskich producentów ryb, jak i organów administracji rządowej. Jest potwierdzeniem, że bałtycki dorsz, pochodzący ze stada wschodniego, pozyskiwany jest przy zastosowaniu dobrze zarządzanego, kontrolowanego i zrównoważonego rybołówstwa. Certyfikat świadczy o tym, że polscy rybacy prowadzą połowy w sposób odpowiedzialny, dbając o ochronę środowiska morskiego – podkreślił, uczestniczący w uroczystości sekretarz stanu Kazimierz Plocke.

Program MSC

Program MSC, w ramach którego przyznawany jest niebieski certyfikat, uznawany jest na świecie za najbardziej rygorystyczny i wszechstronny zestaw kryteriów dla zrównoważonego rybołówstwa.

MSC (Marine Stewardship Council) jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową założoną w 1997 roku z inicjatywy WWF (World Wide Fund for Nature) i firmy Unilever. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: