Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
23. sesja Komitetu Komisji Żywnościowego FAO/WHO ds. Pozostałości Leków Weterynaryjnych w Żywności

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W dniach 17-21 października 2016 roku w Houston (Teksas, USA) odbyła się 23. sesja Komitetu...

W dniach 17-21 października 2016 roku w Houston (Teksas, USA) odbyła się 23. sesja Komitetu Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO ds. Pozostałości Leków Weterynaryjnych w Żywności (CCRVDF), której po raz pierwszy przewodniczył dr Kevin Greenlees z amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (U.S. Food and Drug Administration).


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Posiedzenie poprzedzone było spotkaniem fizycznej Grupy Roboczej ds. niezamierzonej obecności pozostałości leków weterynaryjnych w artykułach spożywczych, wynikającej z przeniesienia pozostałości leku weterynaryjnego w paszach.
 
Spośród wszystkich kodeksowych komitetów, w sesjach CCRVDF uczestniczy największa liczba delegatów i obserwatorów. Na tegorocznym posiedzeniu w Houston zebrało się blisko 200 osób, w tym polski reprezentant Pani Joanna Maryniak-Szpilarska z Punktu Kontaktowego KKŻ FAO/WHO zlokalizowanego w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. 
 
Pierwszy dzień sesji rozpoczął się przemówieniem Sekretarza Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO - Toma Heilandt’a, który przypomniał o ważnej roli Kodeksu w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności oraz uczciwych praktyk w handlu międzynarodowym podkreślając jednocześnie, że aż 99% spraw zatwierdzonych na forum Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO przyjęto na zasadzie konsensusu.
 
W trakcie obrad CCRVDF delegaci omówili wiele istotnych kwestii dotyczących obecności pozostałości leków weterynaryjnych w żywności i ich najwyższych dopuszczalnych poziomów (MRLs). Zagadnieniami, które wywołały wśród uczestników najdłuższą dyskusję były rekomendacje w zakresie zarządzania ryzykiem dla fioletu gencjanowego oraz proponowany projekt MRLs dla Zilpaterolu – preparatu, który podobnie jak Raktopamina, w świetle prawa unijnego nie jest dopuszczony do stosowania w celach innych niż terapeutyczne. Oba tematy były niezwykle istotne z punktu widzenia interesu Polski oraz Unii Europejskiej, ze względu na bardzo restrykcyjne podejście do stosowania ww. substancji, związane z potrzebą zapewnienia konsumentom bezpieczeństwa zdrowotnego.
Ponadto Komitet podjął decyzję o utworzeniu dwóch elektronicznych Grup Roboczych mających na celu przygotowanie dokumentów dyskusyjnych na temat:
 • ustalenia MRLs dla leków weterynaryjnych dla grup gatunków ryb (eGR pod przewodnictwem Norwegii i współ-przewodnictwem Japonii),
 • definicji podrobów (eGR pod przewodnictwem Kenii).

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE
 • Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE

  Minister Krzysztof Jurgiel uczestniczył w posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu.
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl