Trzynasty przypadek ASF u dzików w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpienia trzynastego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.

Trzynasty przypadek ASF u dzików w Polsce

Zwłoki dzika, stanowiące trzynasty przypadek ASF, znaleziono w pobliżu miejscowości Horczaki Górne (gmina Szudziałowo, powiat sokólski, województwo podlaskie), w odległości około 6,5 km od miejsca znalezienia zwłok dzika stanowiącego piąty przypadek ASF i około 5,5 km od granicy polsko-białoruskiej. Od padłego dzika pobrano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu tej choroby.

Badania wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF (wyniki z dnia 11 sierpnia 2014 r.) potwierdziły obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń w badanym materiale. Zwłoki dzika zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.


Główny Lekarz Weterynarii podkreślił, iż podobnie jak poprzednie przypadki ASF u dzików na terytorium Polski, 13. przypadek zlokalizowany jest w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!