Jak przygotować kombajn do zbiorów kukurydzy?

Żniwa zbożowe już za rolnikami, ale rozpoczyna się sezon zbioru kukurydzy na ziarno, będący kolejnym wytężonym czasem pracy dla kombajnu, który musi spełniać szereg kryteriów pozwalających na uzyskanie najwyższej efektywności. Na jakie aspekty w ustawieniach maszyny należy zwrócić uwagę, aby praca przebiegała bez zakłóceń?

Jak przygotować kombajn do zbiorów kukurydzy?

W ostatnich latach popularność uprawy kukurydzy w Polsce znacznie wzrosła. W 2018 r. powierzchnia uprawy wynosiła 1 mln 191 tys. ha. Dla porównania, w 2000 roku areał uprawy kukurydzy osiągnął poziom ok. 300 tys. ha. Na ten fakt wpływ mają zarówno zmiany klimatyczne, jak i fakt, że zebrany plon może zostać wykorzystywany w różnych gałęziach gospodarki, takich jak przemysł paliwowy, spożywczy czy jako pasza dla zwierząt. Rosnące powierzchnie upraw to również wyzwanie i zapotrzebowanie na maszyny, które muszą być odpowiednio przygotowane do zbiorów. W jaki sposób zatem przygotować kombajn, aby spełnił oczekiwania rolników?

Przystawka (zrywacz kolb kukurydzy)


Jej zadaniem jest odseparowanie kolb od pozostałości masy oraz rozdrobnienie łodyg i liści – Najlepiej, jeżeli przystawka pracuje pod małym kątem, co generuje mniejsze straty kolb – mówi Andrzej Kulczyński z CLAAS Polska. – Innym, równie ważnym elementem, jest szczelina płyt zrywacza. Im cieńsza łodyga i kolba, tym szczelina będzie mniejsza. Jest ona regulowana hydraulicznie z kabiny. Warto pamiętać także o ostrych nożach, które wpływają na lepsze rozdrobnienie oraz niższe zużycie paliwa – dodaje.
 

Przy wysokiej kukurydzy dobrze jest również zamontować podwyższenie zewnętrznych ścian przystawki, co przełoży się na ograniczenie strat kolb. W celu ochrony opon można zamówić łamacze pozostałych łodyg ścierniska, które wpłyną na dłuższą trwałość ogumienia kombajnu.


Tagi:
źródło: