Przezbrajamy kombajn
Aby odpowiednio przygotować kombajn do zbiorów kukurydzy, musi on przejść małą transformację. – Oferujemy naszym klientom wymianę klepiska wstępnego pod bębnem APS. W niektórych kombajnach zaleca się wymienić również segment klepiska głównego. Bębny zazwyczaj są już zamknięte, więc nie ma konieczności i zabudowy – mówi ekspert CLAAS Polska.
Â
Inną kwestią są obroty bębnów, które muszą być odpowiednio dopasowane do warunków zbioru. Zbyt wysokie obroty mogą powodować większe uszkodzenia, szczególnie przy dużej wilgotności ziarna. Jeżeli pracujemy w ekstremalnie trudnych warunkach, powinniśmy zmienić zakres obrotów bębna na niski. Można to zrobić z zewnątrz bez użycia narzędzi, ale również w przypadku nowoczesnych kombajnów, z poziomu kabiny. Pamiętajmy również o tym, aby szczelina klepiska nie była zbyt mała i nie powodowała uszkodzeń zbieranego ziarna.
Â
W kwestii układu czyszczącego zwróćmy uwagę na sito górne, aby było ono otwarte mocniej w porównaniu z tradycyjnym zbożem. Sito dolne zaś powinno zostać wymontowane. Należy także pamiętać, że wszystko musi zostać jeszcze sprawdzone już podczas samej pracy na podstawie uzyskanych strat czy czystości ziarna.
Â
Â
Kolejny aspekt to podwyższenie obrotów wentylatora, porównując je do zbiorów zbóż. – W przypadku naszego najnowszego kombajnu LEXION oferujemy klientom hydrauliczny wariator bez punktów smarowania, aby jeszcze bardziej ułatwić pracę. Przygotowując kombajn, zwróćmy również uwagę na siekacz słomy, jeżeli ma być wykorzystywany przy zbiorze kukurydzy. Oczywiście, jeżeli zdecydujemy się go używać, należy pamiętać aby zmniejszyć jego obroty oraz zamontować mniejszą liczbę noży do kukurydzy – mówi Andrzej Kluczyński.
Â
Przezbrojenie maszyny musi również obejmować zaślepienie chwytacza kamieni oraz zmianę pozycji łańcuchów wciągających plon w przenośniku pochyłym. Co prawda ryzyko chwytania kamieni podczas zbioru kukurydzy jest dosyć niskie, ale zamknięty chwytacz nie będzie gromadził wilgotnych kolb, mogących powodować problemy z przemieszczaniem się materiału do bębna młócącego.