Ewa i Piotr Owczarscy: od zwycięstwa w I edycji Konkursu KRUS do rozwoju i bezpieczeństwa ich gospodarstwa rolnego

W świetle rosnącej świadomości na temat bezpieczeństwa w rolnictwie, warto przyjrzeć się sukcesom i zmianom, jakie przyniósł Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, zainicjowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w 2003 roku.

Ewa i Piotr Owczarscy, laureaci pierwszej edycji konkursu, dzielą się swoimi doświadczeniami i refleksjami. "Była to pierwsza edycja, więc przecieraliśmy szlaki. Teraz jest łatwiej, jeden drugiemu coś podpowie, a my musieliśmy się uczyć sami," wspomina Piotr Owczarski.
 
Owczarscy, przez 24 lata zajmujący się hodowlą krów mlecznych, zdecydowali się na zmianę profilu gospodarstwa. "Trzy lata temu postanowiliśmy sobie ulżyć. Nie ze względów finansowych, ale aby mieć więcej czasu dla siebie i rodziny," wyjaśnia Ewa Owczarska. Ich gospodarstwo obecnie skupia się na uprawie roślin.
 
Udział w konkursie był dla Owczarskich okazją do przeglądu i zabezpieczenia swojego gospodarstwa. "Zrobiliśmy wiele, aby poprawić bezpieczeństwo – zabezpieczyliśmy progi, pomalowaliśmy niebezpieczne miejsca," mówi Piotr. Konkurs zwrócił uwagę na aspekty, które mogły zostać niezauważone przez rolników.
 
XX Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, organizowany przez KRUS, ma na celu promocję zasad ochrony zdrowia i życia w rolnictwie. Współorganizatorami są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Konkurs uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
 
Konkurs skierowany jest do właścicieli gospodarstw indywidualnych objętych ubezpieczeniem społecznym rolników. Obejmuje zarówno duże, jak i małe gospodarstwa. Uczestnicy mają okazję do zaprezentowania swojego miejsca pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród oraz poddania gospodarstwa audytowi bezpieczeństwa pracy.
 
Komisje konkursowe, składające się ze specjalistów z zakresu bhp w rolnictwie z różnych instytucji, dokonują oceny zastosowania zasad ochrony zdrowia i życia oraz eliminacji zagrożeń wypadkowych w gospodarstwach.
 
W dotychczasowych dziewiętnastu edycjach wzięło udział ponad 22 tysiące gospodarstw. Konkurs ten nie tylko podnosi standardy bezpieczeństwa w rolnictwie, ale także inspiruje i motywuje rolników do ciągłego rozwoju.Tagi:
źródło: