| Autor: redakcja11

Czy wiesz jak dbać o zwierzęta w czasie upałów?

30°C i żar lejący się z nieba doskwierają nie tylko ludziom. Tropikalne upały, z którymi coraz częściej mamy do czynienia, źle znoszą również zwierzęta. Narażone są one nie tylko na odwodnienie, lecz także przegrzanie, a nawet udar cieplny.

Czy wiesz jak dbać o zwierzęta w czasie upałów?

Psy chłodzą się przez ziajanie. Jednak często mają problem z oddawaniem ciepła. Z powodu upału cierpią głównie rasy o krótkich pyskach: buldogi, mopsy, boksery, chow-chow, shih-tzu. - Kiedy występuje kłopot z oddaniem nadmiaru ciepła, pies ulega przegrzaniu – widzimy, że bardzo mocno dyszy, charczy, robi się coraz słabszy i słania się na nogach. Należy wtedy niezwłocznie udać się do weterynarza – informuje w rozmowie z serwisem infoWire.pl dr n. wet. Michał Ceregrzyn, kierownik naukowy ds. żywienia i opieki nad zwierzętami z firmy Mars Polska.
 

Ważne jest aby nie schładzać zwierzęcia wodą, bo jest ryzyko, że zrobimy mu w ten sposób krzywdę. Natomiast gdy jest bardzo gorąco, ostatecznie można nakryć czworonoga schłodzonym ręcznikiem. W upalne dni nie powinniśmy zabierać psów na długie spacery i na plażę. Wychodźmy częściej, ale na krócej, i unikajmy betonowych powierzchni. Kiedy z nieba leje się żar, w ogóle oszczędźmy naszym pupilom podróży i nie zakładajmy im ciasnych kagańców. Pamiętajmy, że psom podwórkowym trzeba ponadto zapewnić możliwość schronienia się przed słońcem.
 

Co więcej nie zapominajmy też o dawaniu psu wody, i to w dużych ilościach. Jednak nie może być ona zbyt zimna ani za gorąca, więc warto ustawić miskę w cieniu. A co z kotami? Jako zwierzęta pustynne piją one mało wody. Podczas upału dobrze jest zwiększyć dawkę mokrej karmy. - Należy pamiętać, że koty mają różne dziwne zachowania związane z piciem, dlatego trzeba dostarczać im wodę tak, jak one chcą. Może to być np. woda cieknąca z kranu, rozlana w brodziku prysznica czy z wazonu. Miska z wodą dla kota nie powinna stać blisko pokarmu – zaznacza rozmówca.Tagi:
źródło: